Почетна > Србија
Србија

Директору Тесла лабораторије Марку Алесију уручен Тесла дипломатски пасош

Директору једине преостале Тесла лабораторије са Лонг Ајленда, у САД, у оквиру научног центра Ворденклиф Марку Алесију, данас је уручен Тесла дипломатски пасош а на свечаној церемонији која ће се одржати сутра званично ће постати Тесла амбасадор.
FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIĆ/ bg

Овај дипломатски пасош и звање Тесла амбасадора увео је министар спољних послова Ивица Дачић у оквиру кампање „Осам деценија културе сећања на Николу Теслу“, а пасош је Алесију уручила национални координатор кампање, амбасадорка Љиљана Никшић.

Алеси је Танјугу рекао да прилика да дође у Србију и добије овај пасош, поред успостављања везе са српском заједницом, помаже мисији коју има последња Теслина лабораторија.

„Тесла је одувек био поносан на две ствари: његово српско наслеђе и његово америчко држављанство када је дошао у Сједињене Америчке Државе. За нас је важно да можемо да сарађујемо са српском заједницом и промовишемо то што Тесла представља, његове изуме, али и да едукујемо свет“, рекао је Алеси.

Према његовим речима, Тесла је веровао да су иновације важне за унапређење човечанства, иновације које нам је донео значајно су промениле наш живот а ако их надограђујемо, остају значајне и у будућности.

„Наш циљ у Теслином научном центру је да пружимо едукацију за младе генерације и децу, да постану `Тесле будућности`, као и могућност да то учинимо на глобалном нивоу. Везе као ова, која је успостављена у Србији са нашим музејем у Њујорку, су темељ и чврсто уверење да је ова иницијатива интернационална“, рекао је Алеси.

Када је реч о будућности Теслиног наслеђа, Алеси каже да је она у подршци младих људи да постану креатори и носиоци иновација, да за проблеме са којима се суочавамо данас пронађу иновативна решења.

„Иновације могу да се десе у науци и у бизнису. Важно је да сви ми широм света нађемо начине да наставимо, да идемо даље и решавамо наше проблеме глобално, тако да сви можемо да се развијамо – то је било важно и Тесли“, рекао је Алеси.

Он је нагласио да је важно разумети прошлост и применити неке важне принципе из прошлости како би осигурали светлу будућност за све.

У Министарству спољних послова Алесија је примила помоћница министра задужена за економску дипломатију Јагода Лазаревић и том приликом разговарали су о стартап компанијама и инкубаторима.

Алеси борави у Београду поводом обележавања „Теслине године“ и ради потписивања првог историјског споразума две Теслине институције – Ворденклиф, који је формиран 1899. године и Савеза инжењера и техничара Србије који је један од четири најстарије инжењерске организације на свету, а чији је почасни члан 1892. године био Тесла.

„Потписивање тог Споразума сутра, први пут у историји, је као полагање заклетве Николи Тесли да Теслин народ – Срби и Американци праве академски инжењерски мост сарадње“, рекла је Танјугу амбасадорка Никшић.

Научни центар Ворденклиф откупио је 2012. од компаније АГФА 6,5 хектара земљишта на Лонг Ајленду, удаљеном стотинак километара од Њујорка, где је Тесла 1901. године почео да гради чувену лабораторију у којој је осмислио и реализовао неке од својих идеја драгоцених за човечанство.

Успели су само захваљујући акцији коју је покренуо стрип цртач Метју Инман –донацијама из целог света откупљено је земљиште које је до пре продаје било тотално девастирано, чак је било претворено и у сметлиште.

Инман је акцију покренуо да би спречио да земљиште оде у руке инвеститора који су намеравали да цео комплекс сравне са земљом а у жељи да Ворденклиф дође у праве руке и да коначно буде реновиран како би на прави начин сведочио о једном од највећих проналазача у историји.

Nikola Tesla: Od odbijenog stipendiste do počasnog člana Matice srpske (VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.