Da li je reč o voću ili povrću, velika je nedoumica. Kako god, dinja je izuzetno hranljiva namirnica, koja ulepšava naš ten i štiti od raznih bolesti i starenja.
Očigledno da je ovaj plod pun tajni, te se tako ne može sa sigurnosti reći odakle potiče. Neki tvrde da potiče iz Azije, drugi iz Afrike. Jedno je sigurno, plod dinje je poznat u Kini još hiljadu godina pre Hrista.
Još je i Hipokrat osobama sa lošim varenjem savetovao da posle obroka konzumiraju ovaj sočan plod.
Dinja je sjajan izvor vitamina i minerala. Kako u svom sastavu ima veliku količinu vodu i mali broj kalorija, mogu je konzumirati i gojazne osobe. Dobar je diuretik i izuzetna je za čišćenje organizma.
U obilju sadrži vitamine A i C, bogata je tiaminom, niacinom, vitaminom B6, folatima, pantotenskom kiselinom.
Gvožđe, magnezijum, bakar, kalijum, mangan, fosfor, samo su neki od mnoštvo minerala koji su sadržani u ovom plodu.
Zbog velikog sadržaja beta karotena, vitamina A i C, luteina i zeaksantina, dinja je veoma značajna za očuvanje zdravlja očiju. Takođe, zbog sadržaja beta karotena i vitamina C, smanjuje rizik od pojave astme.
Kalijum koji se nalazi u ovoj namirnici povoljno utiče na kardiovaskularni sistem. Oslobađa organizam od viška natrijuma, pri čemu smanjuje povišeni krvni pritisak.
Kako je poznato, antioksidansi imaju značajnu ulogu u očuvanju zdravlja ćelija, te tako i dinja koja ih je prepuna, izuzetna je u prevenciji raka creva, prostate, dojke, materice i pluća.
Dinja spada u lako svarljivu hranu i izuzetna je i za osobe sa osetljivim želucem. Preporučuje se da se konzumira na prazan stomak. Voda i vlakna sadržana u dinji, dobri su za očuvanje zdravlja probavnog trakta, pri čemu su odgovorni za izbacivanje toksina iz creva.
Redovno konzumiranje dinje pomaže u smanjenju oksidativnog stresa, smanjujući upalne procese koji mogu dovesti do razvoja artritisa. Upale u telu povezuju se i sa nastankom metaboličkog sindroma koji označava grupu metaboličkih poremećaja.
Ako redovno konzumirate ovu namirnicu, obezbedili ste sebi lepu kosu i kožu. Vitamin A reguliše proizvodnju sebuma koji vlaži našu kosu i kožu i veoma je bitan za rast kose.
Takođe, ovaj vitamin ujednačava naš ten, čini ga lepšim, a istovremeno pruža sjajnu zaštitu od UV zračenja. Dobro je poznato da vitamin C podstiče kolagen u našoj koži, a kako ga dinja u obilju sadrži, izuzetna je u borbi protiv bora.
Dinja je odlična za osveženje, hidrataciju, ali isto tako psihičko smirenje.
Iako se najviše konzumira sam plod dinje, lekovita svojstva imaju i njene semenke. Semenke se koriste protiv grčeva i učestalog mokrenja. Semenke se osuše i usitne, preliju toplom vodom i konzumiraju kao čaj.
Najčešće dinju konzumiramo kao desert, u slatkoj varijanti, ali izuzetna je namirnica u kombinaciji sa pršutom. Možete je dodati raznim salatama i tako u svoj obrok uneti malo egzotike.
Kako su marketi sada prepuni dinja, različitih sorti, pravo je vreme za konzumiranje ovog sočnog ploda.