U okviru Nemačkog informativnog centra za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK), otpočelo je sprovođenje pilot-projekta „DIMAK hotspotovi“.
U okviru projekta je uspostavljeno šest jedinica u gradovima-opštinama u kojima se nalaze Migracioni servisni centri pri Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ), i to u Novom Sadu, Nišu, Boru, Kruševcu, Kraljevu i Novom Pazaru, saopšteno je iz NSZ.
DIMAK je deo šire inicijative Nemačke vlade „Povratak u nove šanse“ i u Srbiji ga sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) u okviru programa „Migracije za razvoj (PME).
Kroz savetovanje, informisanje i upućivanje na konkretne mere besplatne podrške koje nudi sam DIMAK, kao i brojne partnerske organizacije DIMAK-a, pruža se podrška povratnicima iz Nemačke i trećih zemalja, kao i lokalnom stanovništvu u oblasti socijalne i ekonomske (re)integracije.
DIMAK informiše i savetuje o mogućnostima regularne migracije u Nemačku, ali i o rizicima neregularnih migracija.
U okviru hotspot jedinica DIMAK-a, savetnici će u navedenim gradovima pružati relevantne informacije i savete zainteresovanim klijentima jednom nedeljno u prostorijama Migracionih servisnih centara pri NSZ.
Klijenti će, takođe, moći da dobiju jasne informacije o svojim pravima i načinu kako da ih ostvare, kao i o dostupnim uslugama i merama u lokalnoj zajednici, posebno u oblasti zapošljavanja, unapređenja kvalifikacija i uključivanja na tržište rada u Srbiji, zatim u oblasti socijalne zaštite, obrazovanja i psihosocijalne pomoći.
Osim podrške vezane za povratak i reintegraciju, klijenti će moći da dobiju i informacije o uslovima za regularne radne migracije.
Dodatno, klijentima može biti obezbeđena i tehnička i administrativna podrška u upravnim postupcima za prijavu prebivališta/boravišta, pribavljanje ličnih karti i zdravstvenih knjižica.
Pored navedenih usluga, hotspot jedinice imaju za cilj uspostavljanje saradnje među relevantnim akterima na lokalnom nivou koji su u direktnom kontaktu sa povratnicima i socijalno ranjivim društvenim grupama u cilju multisektorskog pristupa u pružanju pomoći klijentima. Ovo podrazumeva rad na umrežavanju savetnika Migracionih servisnih centara NSZ, Komesarijata za izbeglice i migracije (KIRS), poverenika za izbeglice i migracije, centara za socijalni rad, jedinica lokalne samouprave, romskih koordinatora, zdravstvenih medijatora, pedagoških asistenata, javnih i privatnih preduzeća i organizacija civilnog društva, u cilju doprinosa održivoj reintegraciji.
Sa druge strane, ovakva saradnja između MSC/NSZ i DIMAK-a kao i ostalih navedenih aktera omogućiće bolji pristup jačanju međusobne saradnje u smislu razmene informacija i pozitivne prakse u radu sa ciljnim grupama.
Imajući u vidu Strategiju o ekonomskim migracijama Republike Srbije i nastojanja da se ojača povratna migracija, MSC/NSZ će se dalje razvijati i kroz povezivanje stručnih povratnika i aktivnosti dijaspore sa odgovarajućim programima NSZ za razvoj lokalnih zajednica, ali i kroz podizanje sopstvenih kapaciteta u cilju ispunjavanja tehničkih preduslova za pridruživanje EURES mreži, mavedeno je u saopštenju.
Preuzmite android aplikaciju.