Početna > Život i stil
Život i stil

Dijastaza: Zašto mnogim ženama nakon porođaja dugo ostaje veliki stomak

Kada se porodite, stomak ne nestaje odmah. Ovo je iznenadilo mnoge majke.
Foto: Pixabay/silviarita

Očekujete da vidite ravan stomak, a izlazite iz bolnice kao da ste u četvrtom mesecu trudnoće. Ali ne govorim o tom „stomaku“.

Govorimo o stomaku koji ostaje tu zauvek, bez obzira na vežbanje i ishranu.

O onim stomacima koje vidite kod gomile žena sa decom, čak i ako žene nemaju problema sa težinom. Istina je da žene u predelu stomaka dobijaju na težini sa godinama zbog estrogena. Posle 40. godine, ovaj hormon doprinosi taloženju masti u predelu stomaka, što je sasvim prirodna pojava. Ali tridesetih godina to se još ne dešava. Ponekad se iza ispupčenog stomaka krije još nešto. Kao što je rupa u koju možete bez problema ugurati nekoliko prstiju.

Da li ste čuli za termin dijastaza? 

Ako vaš stomak već duže vreme izgleda pomalo kao trudnički iako ste se davno porodili, vreme je da se zapitate šta može biti razlog tome. Mnoge porodilje nemaju tu sreću da im se posle trudnoće i porođaja stomačni mišići spontano vrate u pravi položaj.

Ovo stanje se naziva dijastaza, ili razdvajanje stomačnih mišića, a prema statistici pogađa čak dve trećine porodilja.

Vaše telo je tokom trudnoće, porođaja i oporavka prošlo kroz niz fantastičnih promena. Ponekad je izazov koji oporavak mišića zahteva jednostavno preveliki, pa telo ne uspeva da ga ispuni. Najteže je sa stomačnim mišićima. Zato se dešava da se mišići ne vrate u pravi položaj, pa i dalje izgledate kao da ste trudni.

Šta je dijastaza i zašto se javlja?

Dijastaza je stanje koje se najčešće javlja u kasnoj trudnoći ili posle porođaja, a nastaje usled razmicanja stomačnih mišića.

Tokom trudnoće stomak trpi ogroman pritisak, tako da prednji trbušni mišići više ne mogu da zadrže svoj oblik. Osim toga pojavi ovog stanja doprinose i hormonalne promene koje imaju uticaja na vezivno tkivo. Zbog svega dolazi do razdvajanja mišića, stanja koje se stručno naziva dijastaza (lat. diastasis recti abdominis).

Kada se mišići tokom trudnoće i porođaja razdvoje, materica, creva i drugi organi koji se nalaze u stomaku nemaju više pravu potporu koja bi ih držala na pravom mestu, pa počnu da “guraju” ka napred. Zbog toga nastaje izbočina u obliku kupe, karakteristična za ovo stanje.

Kako se saniraju rastavljeni mišići

Možda ćete odlučiti da ništa ne radite povodom rastavljenih mišića, ako vam ne stvaraju veće tegobe. To je u redu, ali znajte da bi ovo stanje ipak trebalo da sredite do naredne trudnoće.

Ako je dijastaza većeg obima savetuje se nošenje pojasa, dok se kod manjih ne preporučuje, jer se na taj način uskraćuje aktivnost mišića koja je u ovom slučaju terapija.

Vaš lekar vam može reći koje vežbe da praktikujete, a ukoliko za to ima potrebe uputiće vas fizioterapeutu, kako biste dobili više adekvatnih vežbi.

Ukoliko ništa od ovoga ne pomogne možete otići na intervenciju pri kojoj se operativnim putem mišići ponovo spajaju i stanje rešava. Posavetujte se svojim ginekologom i plastičnim hirurgom ukoliko niste završili sa rađanjem i planirate još neku trudnoću.

Suve oči, perutanje kože i rane koje sporo zarastaju: Ne paničite, nedostaje vam jedan vitamin

 

Preuzmite android aplikaciju.