Srbija je globalno posmatrano mali emiter gasova sa efektom staklene bašte, ali je kao potpisnica Sporazuma iz Pariza dodatno prilagodila ciljeve te je spremna da te emisije smanji za 33,3 odsto do 2030. u odnosu na nivo iz 1990, izjavila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović na današnjoj konferenciji „Razgovor o klimatskim promenama“.
Konferencija je organizovana uz podršku Programa UN za razvoj, a u susret 26. Konferenciji država članica Okvirne konvencije UN o promeni klime u Glazgovu.
Vujović je navela da je Srbija prvi korak napravila u martu usvajanjem Zakona o klimatskim promenama, a sada se radi na podzakonskim aktima, koji će identifikovati uticaje i mere za najranjivije sektore.
Kako bi se uspešno ostvarili ciljevi, Vujović je istakla da je Srbiji potrebno da se oformi mreža partnerstava, razmotre predlozi i podstakne diskusija na ovu temu, a tu, kaže, vidi važnu ulogu i današnjeg dijaloga.
Prema njenim rečima, Ministarstvo u partnerstvu sa Programom UN za razvoj, realizuje niz projekata koji su osnova za pozicioniranje Srbije kao regionalnog lidera u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena.
„Donošenje međusektorskih strateških dokumenata je još jedan korak u sprovođenju ciljeva Zelene agende za Zapadni Balkan, a značajan pomak napravljen je i formiranjem novog sastava Nacionalnog saveta za klimatske promene, u čijem radu učestvuju predstavnici ministarstava, akademske zajednice i civilnog sektora,“ kazala je Vujović.
Osvrnula se na prvu sednicu ovog tela koja je održana juče, a očekuje se da će se kroz dijalog u okviru Saveta dolaziti do najboljih rešenja.
„Uspeh različitih inicijativa koje sprovodimo doneće Srbiji osnov za investicije, nova zelena radna mesta i inovacije u privredi, uz istovremeno smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. I to je cilj kojem smo potpuno posvećeni“, rekla je Vujović.
Preuzmite android aplikaciju.