Почетна > Србија
Србија

Дијалогом до решења за смањење утицаја климатских промена

Србија је глобално посматрано мали емитер гасова са ефектом стаклене баште, али је као потписница Споразума из Париза додатно прилагодила циљеве те је спремна да те емисије смањи за 33,3 одсто до 2030. у односу на ниво из 1990, изјавила је министарка заштите животне средине Ирена Вујовић на данашњој конференцији „Разговор о климатским променама“.
Фото: PrtSc/B92/YouTube

Конференција је организована уз подршку Програма УН за развој, а у сусрет 26. Конференцији држава чланица Оквирне конвенције УН о промени климе у Глазгову.

Вујовић је навела да је Србија први корак направила у марту усвајањем Закона о климатским променама, а сада се ради на подзаконским актима, који ће идентификовати утицаје и мере за најрањивије секторе.

Како би се успешно остварили циљеви, Вујовић је истакла да је Србији потребно да се оформи мрежа партнерстава, размотре предлози и подстакне дискусија на ову тему, а ту, каже, види важну улогу и данашњег дијалога.

Према њеним речима, Министарство у партнерству са Програмом УН за развој, реализује низ пројеката који су основа за позиционирање Србије као регионалног лидера у области заштите животне средине и климатских промена.

„Доношење међусекторских стратешких докумената је још један корак у спровођењу циљева Зелене агенде за Западни Балкан, а значајан помак направљен је и формирањем новог састава Националног савета за климатске промене, у чијем раду учествују представници министарстава, академске заједнице и цивилног сектора,“ казала је Вујовић.

Осврнула се на прву седницу овог тела која је одржана јуче, а очекује се да ће се кроз дијалог у оквиру Савета долазити до најбољих решења.

„Успех различитих иницијатива које спроводимо донеће Србији основ за инвестиције, нова зелена радна места и иновације у привреди, уз истовремено смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште. И то је циљ којем смо потпуно посвећени“, рекла је Вујовић.

 

Преузмите андроид апликацију.