Novosadsko naselje Detelinara nastalo je posle Prvog svetskog rata, a na mestu kojim se proteže bila je velika zelena površina pretežno zasejana detelinom.
Kao i svaki kvart sa dugačkom istorijom, Detelinara je svedočila dogodovštinama raznih generacija, pa tako i naših roditelja.
Iako je ovaj kraj dobio svoju produženu ruku, takozvanu, Novu detelinaru, ranije je centar svih dešavanja bila Robna kuća i plato ispred iste.
U previranju navijača fudbalskih klubova Partizana, Zvezde i Vojvodine, Detelinara se uvek nekako izdvajala brišući razlike između najvijačkih grupa i okupljajući ih u veliku navijačku porodicu “Korida“.
Na ovom prostoru su mnoge kafane otvarale i zatvarale svoja vrata, ali samo su neke kultne ostale zapamćene. Jedna od takvih je svakako kafana Pilot koja je nekada bilo centralno mesto za skupljanje ekipe koja je sebe nazivala “Parkaši“.
Njihovi ljuti suparnici bili su “Robijaši“ koji su se sastajali u kafani Kod Voje koja se nalazila na stadionu Radničkog. Možda je do duha vremena ali tadašnje suparništvo je za razliku od danas značilo samo izbegavanje onog mesta na koje je druga grupa stavila tapiju.
U oskudici sportskih disciplina stari Detelinarci su pronalazili alternative u aktivnostima poput pljuvanja u dalj, pišanja u vis, ili trčanja uz banderu.
Zanima vas kako se trči uz banderu? Ako biste pitali staru Detelinarsku gardu sa zadovoljstvom bi vam odgonetnuli.
Do prve prave sportske discipline došli su kada je jedan od njih sa DIF-a maznuo bokserske rukavice, a kada je ubrzo zatim drugi par rukavica stigao iz Šapca, ovi momci su zvanično imali više opreme za boks od samog Bokserskog kluba Vojvodine.
Malo je poznato i da je Rukomentni klub Radnički nastao tako što omladina iz kraja nije mogla da registruje bokserski klub pa su pronašli alternativu.
Sladoled kod Muse već dugo ne postoji na ovom prostoru, ali se priča o njegovom kiosku i slanom suncokretu tadašnjoj omladini poznatijem kao cunja i dalje prenosi sa kolena na koleno.
Stari Detelinarci koji su nekada bili redovne Musine mušterije, danas su, ako se nisu odselili, redovni posetioci Detelinarske pijace. Zašto?
Zato što je pijaca najbolje mesto za sretanje starih poznanika i evociranja uspomena na neka stara, lepša, detelinarska vremena.
Preuzmite android aplikaciju.