Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Десет ствари које се догађају телу када вам недостаје довољно сна

Десет ствари које се догађају телу када вам недостаје довољно сна.
Фото: Pixabay/Free-Photos

Нормално је да се људима повремено догоди да не могу да спавају, међутим, проблем су дужи периоди неспавања који могу изазвати озбиљне проблеме попут халуцинација, искривљене перцепције и проблема с памћењем.

Сан нам је неопходан, а људском телу је потребно од 7 до 9 сати одмора сваке ноћи. Кад се човек не наспава, тад тело акумулира дуг спавања. Одмор није само опуштајућа активност већ је преко потребан како би тело поправило оштећене ћелије и ткиво, те се одморило од напора протеклог дана.

Проблеми са спавањем могу имати озбиљне последице на људски организам, а ових 10 стања су најчешће последице недостатка сна:

Нагле промене расположења

Сан има велики утицај на људско расположење. Већ након само 24 сата без довољно сна људи постају мрзовољни, раздражљиви и спремни експлодирати на некога ко само покуша с њима да разговара.

Поремећај у раду имунитета

За добар имунитет кључан је квалитетан сан. Након само 48 сати без довољно одспаваних сати људски имунитет не препознаје упалне маркере који штете организму. То значи да је ризик од обољевања много већи него кад је човек наспаван.

Фото: Pixabay/Engin_Akzurt
Искривљена перцепција

Иако неки тврде да искривљена перцепција подстиче психозу и халуцинације, могу се догодити и други ментални феномени под утицајем искривљене перцепције, а да не воде људе на руб менталног слома.

Узмимо за пример дереализацију. То је феномен у којем се свет око човека чини бизарним. Као да сте изван и гледате унутра, а то може бити прилично збуњујуће. Неки људи имају овај ментални проблем кад су под екстремним стресом, а други кад изгубе додир са стварношћу.

Срећом, није у питању дугорочно стање, а кад се човек наспава, нестаје искривљена перцепција.

Дефицит у памћењу

Кад је човек будан дуже од 72 сата, мозак постаје јако збуњен. Способност размишљања и доношење смислених закључака је драстично умањена. Уз конфузије које настају приликом покушаја присећања ствари из краткорочног памћење, код људи се појављује параноја, иритабилност, па чак и депресија.

Хормонални дисбаланс

Циркадијални ритам (измена циклуса будног стања и спавања) помаже телу регулисати хормоне попут инсулина и кортизола. Кад је човек дужи период без потребне количине сна, долази до опадања телесних функција, попут рада метаболизма, апетита или рада штитне жлезде.

Халуцинације

Ако човек види ствари којих нема или чује гласове, а сам је, онда је то знак да мозак не функционше како би требало. Недостатак сна може посебно да изазове наредбене халуцинације, где човек има осећај да нема избора. Према Националној медицинској књижници, халуцинације су нормални део психозе, која се обично појављује као последица недостатка сна.

Фото: Pixabay/422737
Појачана напетост мишића и тремор

Када је организам под превеликим стресом или је дуже без спавања, може да доживи грчеве у мишићима. То споља изгледа као тремор – нехотични грчеви који узрокују трзање удова.

Поспаност

Након неког времена постаје немогуће одржати се у будном стању колико год кафа попили. Иако се људи труде да остану будни често одлутају и почну да падају у сан. У тим случајевима мождане ћелије почну да се гасе на кратке периоде што се назива микроспавање, а најчешће почиње да се догађа након 48 сати без сна.

Неспособност говора

Будући да мозак мора да размисли о свакој реченици пре него што човек проговори, једноставни задаци попут вођења разговора могу бити велики изазов. Мисаони процес је поремећен, а човеку је тешко да прати и да изрази своје мисли.

Повећане шансе за мождани удар

Након само 36 сати без сна тело може да доживи потпуни слом.

Шеснаестогодишњи Ренди Гарднер је 1964. године желео да обори светски рекорд неспавања и издржао је 11 дана или 264 сата без икаквог одмора. Не постоји запис да је неко умро од недостатка сна, али Гарднер је халуцинирао, није могао да се усредсреди и није могао да створи краткотрајна сећања.

Према „Science Alert“, његов покушај обарања Гинисовог рекорда је надгледан и коришћену у научној заједници како би помогао стручњацима да схвате утицаје недостатка сна пише, портал  „Power off positivity“.

Иако Ренди није имао дуготрајних телесних и менталних проблема, прича би могла бити другачија да је још неко време наставио без сна.