Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Десет највећих грешака код успављивања детета

Имате ли проблема с успављивањем свог малишана и буђењем током ноћи? Прочитајте неке од најчешћих погрешних корака у успостављању квалитетне рутине спавања и сазнајте како да их избегнете.
Фото: Pexels/Laura Garcia
1. Прескакање рутине спавања

Већини људи треба неко време пре него што утону у сан и док се не наместе, а ни бебе се не разликују. Рутина за спавање не само да помаже беби да се опусти пре него што се смести у свом креветићу већ може постати диван начин зближавања с бебом.

„Рутина спавања је једноставна стратегија која заиста чини разлике у томе како ће брзо беба заспати и колико ће у томе требати твоју помоћ“, каже Меган Фауре, ауторка књиге The BabySense Secret. „Иако се може чинити као дуготрајан или строг процес, дугорочно штеди енергију и време и теби и беби.“ Сат пре него желите да беба заспи (око 19 сати сати је препоручљиво време за бебе), започните своју рутину. Топла купка може помоћи да опусти бебу, а кад је готова, одведите бебу у собу и почните да читате причу, пустите смирујућу музику или обоје. Након тога нахраните бебу, сместите је у креветић и оставите је тако поспану. Након неког времена сама ће утонути у сан.

2. Игнорисање знакова који показују да је време за спавање

„Бебе и малишани шаљу сигнале да су се уморили и да треба да спавају“, каже Ким Вест, ауторка књиге The Sleep Lady’s Good Night, Sleep Tight. Неки од тих знакова укључују трљање очију, зевање, успорену активност, нервозу, губитак интереса за људе и играње. „Ако пропуститш те знакове који се јављају за природно време за успављивање детета, његово тело неће испумпавати смирујући мелатонин“, каже Ким Вест. Уместо тога, његове надбубрежне жлезде ‘послаће’ хормоне повезане са стресом који ће бебу учинити нервозном.

Припазите на знакове током дана код детета, а шансе су да ћете видети како се узорак развија приближно у исто време сваке вечери када треба ићи на спавање. Ако не можете видети те знаке, Ким Вест предлаже да одете у мирну, слабо осветљену собу и започнете припреме за спавање када мислите да се време спавања приближава и вероватно ћете тада уочити те исте знакове.

3. Једноставне навике постале су лоше рутине

Сасвим разумљиво, када је 3 сата ујутру, а ви потпуно исцрпљени, учинићете све у својој моћи да би беба поново заспала. То обично укључује љуљушкање, грљење, ходање, певање, масажу и тако даље. Према Ким Вест, када је беба стара 3 или 4 месеца, ове једноставне навике постају лоше рутине. „Такве навике постану проблем кад су толико уско повезане у дететовој глави са спавањем да не може заспати без њих.“ Кључно је ставити дете у кревет поспано, али будно, тако да ће научити самостално да се умири и врати се да спава сваки пут кад се пробуди.

4. Прерано одвикавање од креветића и навикавање на кревет

„Ово је класична грешка коју родитељи праве“, каже Меган Фауре. „Немојте преместити дете у велики кревет док се не може само попети из креветића.“ Кад се дете може само извући из креветића, тада представља опасност за самога себе и мора се преселити у већи кревет. Али то се обично не догађа пре него што дете не наврши барем две године.

5. Успављивање детета где год се налазите

Нико не жели бити роб распореду спавања свог детета, али је истина да дечје дремање у колицима, аутомобилском седишту или високој столици не пружа беби сан који јој је потребан јер дете не пада у дубоки, миран сан. Да би развила добре навике спавања, беба би требало да има познату зону спавања, простор у којем одлази и на дремање и на спавање сваког дана. Наравно, ово правило не важи када су у питању важни догађаји или обавезе које вас спречавају у томе, али већину времена би требало да останете доследни. Покушајте да извршите све обавезе које имате између бебиног дремања.

6. Недоследност у распореду спавања

Доследност је кључна за децу, поготово када је реч о спавању. „Потребно је редовно време за дремање и разумно време за спавање како би се регулисали дневни и ноћни циклуси хормона, а дечјим срцима и умовима треба предвидљивост да би се осећали сигурно.“ Др Мелцер каже: „Распоред спавања је врло важан за постављање наших унутрашњих сатова, а доследни распоред спавања помоћи ће детету да постане поспано и заспи у исто време сваког дана, а ако се распоред непрестано мења, то је попут летења из једне временске зоне у другу сваке ноћи, и тело не зна када би требало да заспи. Борбе око одласка на спавање често настају због недоследног распореда, будући да родитељи прерано или прекасно покушавају да ставе своју децу на спавање“.

Наравно, има места за флексибилност. Неких ће дана ваше дете више дремати, а других ће дремати мање. „Када научиш да препознате да читате бебине знакове спавања, лакше ћете прилагодити распоред“, каже Ким Вест. Ако је дете задовољно и наспавано, вероватно имаш добар распоред спавања. Но, ако је захтевно и нервозно, можда треба дуже дремање, раније време за спавање, касније буђење или све од наведеног.

7. Пуштање детета да остане касно будно надајући се да ће се тако успавати

Звучи као добра идеја, уосталом, када тинејџери одлазе касно у кревет, желе да спавају до поднева идућег дана. Нажалост, то једноставно не функционише за оне најмлађе. „Њихов унутрашњи сат буди их ујутру увек у приближно исто време, без обзира на то када иду на спавање“, говори др Мелцер. Тиме родитељи који допуштају својим малишанима да остану дуго будни заправо увек добијају исцрпљено, нервозно и уморно дете следећег дана. Уместо тога, задржите одређено време за спавање како бисте били сигурни да ваше дете добија 10 до 11 сати сна, колико му је потребно сваке ноћи. Ако се дете ујутру пробуди прерано (пре 6 ујутру), то значи да је ишло прекасно на спавање увече, па га покушајте успавати 30 минута или сат раније.

8. Доношење одлука о спавању усред ноћи

Истина је да је тешко доносити мудре одлуке у 2 ујутро. А буђења усред ноћи су обично време када родитељи праве највеће грешке. Према Ким Вест, једна од највећих је реактивно заједничко спавање. „То је када породица заједно спава у истом кревету, јер је то једини начин за успавављивање детета, а не зато што су одлучили да заједно спавају као породица.“ Ово је и време када навике постају лоше рутине. „Родитељи несвесно стварају више плача одустајањем и прибегавањем лошим навикама како би решили проблем“, каже Ким Вест. Примера ради: „Пустила сам га да плаче неко време, а онда сам га узела у наручје и љуљала га док не заспи, јер више нисам могла да поднесем плач“. Тиме беба учи да, ако плаче, на крају ће добити оно што жели и ви ћете то морати да поновите кад се поново пробуди током ноћи.

Но, када дођете до тачке у којој осећате да не доносите добре одлуке за спавање за своје дете, замолите свог партнера да ускочи. Тимски рад усред ноћи омогућује бољи сан и једном и другом родитељу.

9. Родитељи нису на истој страни

„Родитељи морају бити уједињени у одгајању деце, а посебно када је реч о побољшању дететовог сна“, каже Ким Вест. „Морате се договорити о тактици коју ћете користити да помогнете свом детету да научи самостално да се умири и добије квалитетан сан. У реду је да се рутине мало разликују, али велике одлуке морају бити договорене унапред“.

Те одлуке укључују време када беба треба да спава и да ли ћете се ослањати на било какве замке и навике како би беба заспала. То значи да један родитељ не може да одлучи да је љуљање бебе док не заспи добра одлука, ако други родитељ то не жели да ради кад је време спавања или усред ноћи. Седите заједно и договорите се шта најбоље функционише за породицу. Ако једно од вас устаје више од другог, тада предност у одлучивању има родитељ који више учествује у успављивању детета. Запамтите: бити доследан сваке ноћи неопходно је за успешан и квалитетан процес спавања.

10. Прерано одустајање

Никад није прекасно за промену лоших навика спавања, али родитељи треба да практикују стрпљење. „Очекујући брзе резултате при покушају промене навике коју сте створили последњих пар месеци или година често није реално“, тврди Ким Вест. „Родитељи треба да се посвете две до три недеље тренирању спавања како би видели значајне промене.“ Неки родитељи упадају у замку верујући да ће се навике спавања детета саме од себе променити и да у међувремену морају издржати непроспаване ноћи. С временом и трудом с твоје стране, беба и цела породица ускоро ће мирно спавати током ноћи. Као и у било који посао, и у овај треба уложити труд који ће се на крају исплатити.

Bebe su „direktori besa““: Od sada ćete dobro razmisliti pre nego što povisite ton

Преузмите андроид апликацију.