Početna > Novi Sad > Aktuelno

Aktuelno Novi Sad

Dešavanja u Novom Sadu u mesecu februaru

Ova godina je počela sa odličnim dešavanjima u gradu, kako je Novi Sad Evropska prestonica kulture ove godine nam  dobar provod neće zafaliti ni u mesecima koji dolaze. Pred nama je mesec februar koji je prepun dešavanja, izložbi, predstava i koncerata.
Foto: Gradske info

Pogledajte koja su planirana dešavanja u Novom Sadu za mesec februar:

 Izložba  „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu”, Studio M, od 1. februara do 31. decembra

Izložba predstavlja svojevrsno putovanje od tame do svetlosti, haosa do kosmosa, kroz multimedijalni spoj digitalnog i analognog umetničkog izraza, a inspiraciju nalazi u delu velikog svetskog naučnika Milutina Milankovića.

Izložba će biće otvorena tokom cele godine titule Evropske prestonice kulture. Posete su moguće od utorka do subote, u periodu od 12 do 20 časova. Ulaznice se mogu kupiti na biletarnici Studija M. Karte po ceni od 300 dinara za pojedinačne posete, 200 dinara za grupne posete (više od petoro ljudi), dok porodična ulaznica iznosi 1000 dinara. Deca do sedam godina ne plaćaju ulaz.

Više detalja o programu možete pronaći na sajtu organizatora


Izložba „Tamo gde seoba završava – od rimske Panonije do današnje Vojvodine“, Muzej Vojvodine, od 1. februara do 30. aprila
Foto: PrtSc/https:/www.muzejvojvodine.org.rs

Izložbom Muzej Vojvodine predstavlja svoje najvrednije eksponate. Tri pozlaćena rimska šlema iz 4. veka. U sklopu programa EPK ovaj projekat pripada potcelini Seobe kao regionalni izazov. Čineći interdisciplinarni iskorak u interpretaciji i prezentaciji kulturnog nasleđa, utemeljena na stručno-naučnoj osnovi (muzeologija, arheologija, pedagogija, konzervacija, lingvistika, IKT), izložba koristi i druge vidove umetnosti i uključuje: filmski esej Tragovi seoba, monodramu Krv i blato, aplikaciju eIzložba i muziku, specijalno komponovanu za potrebe izložbe.


Repertoar SNP-a: od 1. do 15. februara

Februar u SNP nudi veoma bogat program, ljubitelji pozorišta će moći da uživaju u klasicima koji oduzimaju dah. Prvog dana meseca posetioci će moći da uživaju u predstavi „Tesla, izumetnik“ u režiji Nebojše Bradića, biće odigrana 1. februara, na Dan Grada Novog Sada i tim svečanim povodom ulaznica će koštati 200 dinara. Predstava će biti izvedena na sceni „Jovan Đorđević“ od 19 sati.

Pogledajte ceo repertoar SNP-a od 1. do 15. februara.

Foto: PrtSc/www.snp.org.rs

Izložba „Devedesete: neočekivano nasleđe Novog Sada“, od 1. do 28. februara na javnim lokacijama u gradu
Foto: PrtSc/kalendar.novisad2022.rs

Projekat podstiče stvaranje prostora za diskusiju, razmenu, vrednovanje i tumačenje još uvek nedefinisanog i nedovoljno vidljivog nasleđa nastalog u periodu ratova, migracija, kriza i otpora. Uključivanjem različitih zajednica, a ne isključivo stručnjaka zaposlenih u institucijama, kako je najčešće slučaj, projekat prepoznaje zaboravljeno, nevidljivo, disonantno, nepoželjno, a u isto vreme aktuelno nasleđe devedesetih. Na radionici će najpre biti mapirani prostori značajni za pamćenje događaja i fenomena iz ovog perioda istorije Novog Sada. Radionica će se voditi po metodologiji “World Cafe”,  odnosno biće organizovan neformalni razgovor sa građanima Novog Sada koji će omogućiti prikupljanje većeg broja sećanja (pa i različitih sećanja na isti događaj), kao i lociranje različitih mesta u gradu koja su značajna za ovaj period. Prostori definisani tokom razgovora biće oživljeni umetničkim intervencijama street art umetnice Jane Danilović. Stoga će izložba na otvorenom, tokom februara meseca 2022. godine, predstaviti radove bazirane na prikupljenim iskustvima. Ona će omogućiti da se čuje glas marginalizovanih grupa koje su bile deo ovog turbulentnog perioda.

Detalje izložbe pogledajte na sajtu organizatora


Seobe – Novi Sad EPK 2021: Vojvođanski simfonijski orkestar & The best of Novi Sad, 2. februara u Sinagogi

Ovo je prvi od ukupno tri različita koncerta koje će Vojvođanski simfonijski orkestar priređivati tokom februara meseca pod nazivom „The best of Novi Sad“, a koji su deo programskog luka SEOBE, Fondacije Novi Sad Evropska prestonica kulture 2022. Osnovna misija planiranih koncerata je da pokažu da su u našem gradu rođeni i stasavali brojni talenti, koji su oblikovali i razvijali svoje umeće u svetu, a onda gradili i izgradili sjajne međunarodne muzičke karijere.
Među njima su i dve darovite mlade umetnice, Aleksandra, koja trenutno živi u Austriji i Irena, koja boravi u Nemačkoj, a koje nas svojim uspesima već godinama na najlepši i najbolji mogući način predstavljaju u svetu. Iako sviraju u najuglednijim svetskim dvoranama i sarađuju s vrhunskim umetnicima i ansamblima uvek se s posebnim zadovoljstvom i velikom odgovornošću vraćaju na scenu svog grada i novosadskoj publici. Na programu su dela Šulca, Garajeva, Šostakoviča i Čajkovskog.

Foto: PrtSc/www.muzickaomladina.org

Ulaznice za koncert su u prodaji u Muzičkoj omladini Novog Sada (Katolička porta 2, tel. 021/452-344), radnim danima od 9 do 13 časova,  http://online.muzickaomladina.org/karte//#/login , kao i dva sata pred početak koncerta na mestu održavanja.
Cena karte: 1.000,00 dinara. Studenti, đaci i penzioneri imaju 50% popusta.

Detalje programa možete naći na sajtu organizatora


Promocija romana „Omama“ Slobodana Vladušića, 2. februara, Digitali omladinski centar Gradske biblioteke u 19 časova

Roman je dobitnik nagrade „Beskrajni plavi krug“ za 2021. godinu, koju dodeljuje Matica srpska. U odluci žirija je navedeno: „Vladušić je romanom Omama odao počast životu i delu Crnjanskog, premreživši ga profinjenim dijalogom sa njegovim celokupnim delom“. O romanu će, osim autora, govoriti i dr Jelena Marićević Balać, a program će voditi Vesna Živković, urednica kulturnih programa u Gradskoj biblioteci.


Februar otvorenih vrata – Muzičke radionice Presto, Omladinski kreativni centar OKCe od 4. do 25. februara.

Kreativne muzičke radionice u okviru Omladinskog kreativnog centra OKCE za decu i omladinu od 5 do 30 godina. Steknite muzičko znanje na kroz kreativni proces rada i učenja željenog instrumenta i tehnika savladavanja muzičke teorije. Mesec februar je posvećen glavnim likovima Presta, a to su instrumenti Violina, Gitara, Klavir i Glas.
Svaki petak, instrumenti i predavači ugostiće sve vas koji razmišljate da počnete da svirate u sklopu programa „Februar Otvorenih Vrata“.  Dovedite vaše prijatelje, roditelje, decu, braću i sestre, iskoristite priliku da naučite o instrumentu za koji ste zainteresovani, ali i da isprobate i da ga svirate, i to sve besplatno.

Foto: PrtSc/Facebook/PrestoRadionice
Instrumenti će se u Presto Februaru Otvorenih Vrata predstaviti u sledećem rasporedu:
  •  04.02.2022. Violina
  •  11.02.2022. Gitara
  •  18.02.2022. Klavir
  • 25.02.2022. Pevanje

Zbog epidemioloških razloga broj mesta je ograničen, stoga prijavite se putem poruka na našim društvenim mrežama ili putem mejla: muz.radionicepresto@gmail.com

Detalje programa pogledajte na stranici organizatora.


Festival „Vojvodina Guitar Fest“, Kulturna stanica „Eđšeg“, Muzička škola „Isidor Bajić“ od 8. do 12. februara

Vojvođanski festival klasične gitare nastao je 2007. godine sa ciljem da se obnovi Pokrajinsko takmičenje za gitaru. Ubrzo nakon uspešno realizovanog premijernog festivala, festivalsko takmičenje ponelo je ime njenog počasnog predsednika i doajena klasične gitare, prof. dr Jovana Jovičića. Zbog značajnog interesovanja gitarista iz Srbije i regiona, takmičenje 2011. godine prerasta u međunarodno i privlači, pored novih takmičara iz muzičkih škola u Srbiji, gitariste iz celog regiona. Danas, „Vojvodina Guitar Fest“ svojim raznovrsnim programom  ima zasluženo mesto na svetskoj mapi gitarističkih festivala, a nazivom takmičenja održava živim i sećanje na prof. dr Jovana Jovičića.

Program možete pronaći na sajtu organizatora.


Izložba Migracije naroda, galerijski prostor Arhiv Vojvodine od 9. februara do 9. marta

Izložba “Migracije naroda na području Bačke i Banata u XVIII i XIX veku kroz odabrane dokumente Bačko-bodroške, Tamiške i Torontalske županije“ biće u 13 časova. Podstaknuta godinom titule Evropske prestonice kulture, izložba, koja se realizuje u okviru programskog luka Seobe, pružiće uvid u izuzetno dinamičnu istoriju naseljavanja različitih evropskih naroda u Vojvodinu u vreme Habzburške monarhije. Autori izložbe su dr Dejan Jakšić, Olgica Trbojević, Zagorka Avakumović i Ljiljana Bubnjević. Na izložbi će biti prikazani odabrani arhivski dokumenti kako bismo publici približili, ne samo rad Arhiva i kulturno nasleđe koje čuva, već i istoriju ovog područja na čiju su multinacionalnost, multikulturalnost i multikonfesionalnost veliki trag ostavile migracije stanovništva tokom XVIII i XIX veka.

Detalje izložbe pogledajte na sajtu Arhiva Vojvodine.


Pozorišna predstava „Drž’ ne daj“, gimnazija Laza Kostić 10. februara u 20 časova

Od momenta kada se dvoje mladih ljudi odlučuju da zajedno provedu život, do jutra posle prve bračne noći, dešavaju im se stvari za koje su miislili da uvek neko drugi doživljava i da se to njima ne može dogoditi. Upoznavanje porodica, spiskovi, odabir haljine, torte, muzike, gostiju, sale… samo su neke od prepreka koje na duhovit način prikazuje predstava „Drž’ ne daj“. Pitanje je da li će mladenci uspeti da se izbore sa svim običajima i pravilima koje “kako Bog zapoveda” treba obaviti i da li će moći da izbalansiraju tanku granicu između paganskog i urbanog.

Ulaznice za ovaj događaj se nalaze u internet prodaji na sajtu Gigstix.


Izložba „Novi Sad – moderni grad“ od 12. do 26. februara na prvom spratu SPENS-a, u holu br. 8

Realizuje je Baza platforme za prostorne prakse, u saradnji sa Društvom arhitekata Novog Sada (DANS) i Efemera kolektivom. Kroz jasne i svima razumljive priče praćene, do sada neprikazanim, arhivskim snimcima izgradnje grada, kroz izložbu će biti objašnjeni svi ključni procesi koji su kreirali modernost Novog Sada. U prvih 24 časa od otvaranja izložbe publika će 12. februara imati priliku da u jedinstvenom i intenzivnom iskustvu pogleda izložbu sa dodatnim sadržajem i na neočekivani način doživi prostor Spensa. Ovaj događaj koji uključuje interpretaciju digitalizovanog arhivskog materijala, koji ostaje kao legat projekta, prezentaciju rezultata radionica sa međunarodnim mentorima iz nekoliko disciplina i „site-specific“ kreativne interpretacije urbanih prostora koje pričaju priču o modernizaciji Novog Sada u XX veku. Autori projekta su: dr Dragana Konstantinović, Slobodan Jović, Maja Momirov, dr Miljana Zeković, dr Višnja Žugić, Bojan Stojkov.

Program možete pronaći na sajtu organizatora.


„Stand up“ komedija, Neša Bridžis u Tremi, 13. februar u 18 časova

Nenad Danilović, poznatiji pod pseudonimom Neša Bridžis, jedan je od najpoznatijih srpskih „stand up“ komičara. Ljubitelji komedije iz regiona jako dobro znaju Nešu Bridžisa, bio je gost na velikom broju festivala u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni, Makedoniji, Crnoj Gori… I pored straha od letenja, publika je imala priliku da ga vidi i u Australiji. Za njegove večeri komedije uvek se traži karta više.

Novosađani kupite svoje karte na vreme.

Ulaznice za ovaj događaj se nalaze u internet prodaji na sajtu Gigstix.


Koncert grupe Amajlija, kafe Opera, 14. februara u 19 časova
Foto: PrtSc/Facebook/groups/amajlija/

Amajlija je sada već kultni novosadski bend, sa sjajnim hitovima koji se provlače kroz niz generacija. Svako ko nije uo „Svi mi kazu da sam dobar“, ili „Jer ume biti gadno“, kao da nikada nije izlazio u našem gradu. Na njihovom repertoaru možete čuti svašta, od veselih pevljivih stihova do tužnih balada, i ma koliko puta sve te pesme čuli i na koliko svirki bili svaki novi put slušaćete ih kao prvi put.
Da li je u pitanju energija koju ovi „mladi momci“ nose ili nesto drugo ostavljam vama da procenite.

Ulaznice za ovaj događaj se nalaze u internet prodaji na sajtu Gigstix.


Izložba, „Migracije u umetnosti, umetnost migracija“, Galerija Matice srpske od 18. februara do 1. aprila

„Migracije u umetnosti, umetnost migracija“ je izložba srpskih i evropskih umetnika koja u prvi plan dovodi umetnost usmerenu na propitivanje istorijskog i savremenog smisla seoba.  Slike će u Evropsku prestonicu kulture doputovati iz velikih nacionalnih i evropskih umetničkih galerija i muzeja kako bi se otvorio prostor ne samo za uživanje, već i za debatu i razmenu mišljenja o gorućim pitanjima sadašnjice. U poslednje vreme aktuelnost ove društvene pojave prerasta i osnažuje izuzetnu platformu za nove umetničke fenomene i postupke. Dela savremene umetnosti koja će biti izložena obiluju mnogim pokušajima da se na kritički način označi, protumači i na pravi način uputi u kompleksan problem socijalnog fenomena aktuelne migrantske krize. Različite vrste pratećeg programa – predavanja, razgovori sa umetnicima, debate, radionice i konferencije namenjene su publici najrazličitijih interesovanja.

Detalje izložbe pronađite na sajtu Galerije Matice srpske.


Vasil Hadžimanov bend sa gostima, Gradska koncertna dvorana, 18. februar u 20 časova

Vasilove ideje o mešavini balkanskih tradicionalnih narodnih ritmova i melodija sa zapadnim, modernim muzičkim stilovima (jazz, funk, world music) u autorskoj muzici predstavljaju sasvim autentičan i nov pristup fjužn i džez muzici. Te ideje su ga podstakle da osnuje ovaj bend davne 1995. godine, kada su po prvi put snimili svoju muziku i počeli da nastupaju uživo.


Izložba „Migracije u XXI veku“, Trg Slobode, od 19. februara do 19. marta
Foto: PrtSc/kalendar.novisad2022.rs

Projekat „Migracije u XXI veku” predstavlja izložbu koja će biti realizovana na centralnom gradskom trgu, tokom mesec dana, u okviru programskog luka Seobe. Dan nakon otvaranja, 20. februara, biće organizovano stručno vođenje kroz izložbu u dva termina – od 10 do 13, i od 16 do 19 časova. Na izložbi će biti prikazano oko 50 foto-reportaža trenutno najznačajnijih svetskih foto-reportera iz celog sveta na temu migracija. Izložba se realizuje u saradnji sa organizacijom „World PressPhoto“ i obuhvata najaktuelniji materijal iz njihove bogate arhive, nastao u periodu posle 2000. godine, posebno pripremljen za ovu priliku. Građani Novog Sada i posetioci imaće priliku da pogledaju radove Australijanca Vorena Ričardsona, dobitnika nagrade „The World Press Photo of the Year 2015” za fotografiju izbeglica na granici Srbije i Mađarske. Neobično u običnom otkriće nam i nagrađivani fotografi Matić Zorman, Paula Bronstajn i Pedro Pardo.

Detalje izložbe pronađite na sajtu organizatora.


Međunarodni filmski festival „FEST“, Arena Sinepleks, od 26. februara do 6. marta
Foto: PrtSc/www.fest.rs

Prvi „FEST“, sa podnaslovom „Hrabri novi svet“, otvoren je 9. januara 1971. godine u Domu Sindikata, projekcijom filma „Meš“ Roberta Altmana. Zamišljen kao godišnji presek najboljih filmova sezone, Međunarodni filmski festival „FEST“ izrastao je u jednu od najznačajnijih filmskih smotri i postao jedan od glavnih događaja u kulturnom životu zemlje. Ono što ga je krasilo svih proteklih godina jeste činjenica da je bio širom otvoren za sve kinematografije sveta, i za sve relevantne autore, ali i filmove koji se neće naći na bioskopskom repertoaru.

U istoriju festivala upisani su mnogobrojni veliki svetski glumci i reditelji koji su bili gosti festivala: Marčelo Mastrojani, Harvi Kajtel, Liv Ulman, Bernardo Bertoluči, Sofija Loren, Robert De Niro, Antonioni, Džoni Dep, Miloš Forman, Katrin Danev, Vim Venders, Abaz Kjarostami, Hana Šigula, Rafelson, Šlendorf, Rasel i mnogi drugi.

Od svog nastanka „FEST“ je uvek imao glavni i nekoliko pratećih programa, koji su svojim kvalitetom često prevazilazili naziv „prateći“. „Prateće“ su bile i mnogobrojne publikacije, izložbe, simpozijumi koji su se održavali tokom festivala. 2015. godine „FEST“ postaje pravi takmičarski festival sa četiri takmičarske selekcije.

Program možete pronaći na sajtu organizatora.


Velika seoba arhivatora, „Državni posao“, Kulturni centar „Mladost” Futog 28. februara u 20 sati

Ekipa „Državnog posla” na humorističan način bavi se problemom migracija u regionu u predstavi „Velika seoba arhivatora”. Premijerno izvođenje ove predstave biće upravo u okviru programskog luka Seobe.

U ovom pozorišnom komadu posmatramo publici poznate likove, Čvarkova, Torbicu i Boškića koji su silom prilika izmešteni iz svog prirodnog okruženja (kancelarije) u istureno odeljenje. Magacin u malom mestu na Fruškoj gori. Naši junaci se zatiču u novoj nepoznatoj sredini, u magacinu u kom su prinuđeni i da žive, u kom nema uslova za boravak tri osobe. Istovremeno ne mogu da izbegnu svoje radne obaveze, jer su primorani da rade ne bi li dobili dozvolu da se vrate u „rodnu kancelariju”. Situaciju dodatno komplikuje menjanje odnosa među likovima, ulaženjem u nove sukobe oko toga ko je prvi došao u novo okruženje i ko samim tim ostvaruje veća prava u borbi za elementarne egzistencijalne uslove kao što su krov nad glavom, postelja, hrana, grejanje, higijena, kretanje itd.

Glumačku ekipu i pisce scenarija čine Dejan Ćirjaković, školovani muzičar; Dimitrije Banjac, inženjer tehnologije i Nikola Škorić, profesor istorije. Reditelj predstave je Petar Jovanović.

Program možete pronaći na stranici organizatora.


Uživajte u romantičnom februaru!

Kako je Novi Sad dobio ime (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.