Право на коришћење годишњег одмора запослени стиче у календарској години, после месец дана непрекидног рада, од дана заснивања радног односа код послодавца. Под непрекидним радом подразумева се и време када је запослени, евентуално, на боловању или плаћеном одсуству. О времену коришћења одмора одлучује послодавац, уз претходну консултацију запосленог.
Ипак, у протекле две године било је много радника који нису успели да искористе припадајући одмор, због обима посла, пандемије ковида-19, због привремене спречености за рад услед обољења од ове заразне болести или због одређивања изолације. Зато је Влада Србије поново донела препоруку послодавцима да њихови запослени који нису искористили све дане годишњег одмора за 2021. добију прилику да започну и искористе тај одмор у току ове године, а у неким ситуацијама и преостале дане одмора и до средине 2023.
Ипак, то неће бити правило које ће аутоматски важити за све, јер је реч само о владиној препоруци послодавцима, превасходно намењеној запосленима који нису искористили одмор за 2021. или први део одмора до краја 2021. Они послодавци који нису у могућности да то спроведу, радницима могу да барем обезбеде да први део одмора у трајању од најмање две радне недеље непрекидно искористе закључно са 31. децембром 2022, а преостали део закључно са 30. јуном 2023.
Исто тако, на снази остаје и препорука послодавцима да запослени који нису искористили део годишњег одмора из 2021. тај део искористе најкасније до 30. јуна 2022, а пре коришћења припадајућег годишњег одмора за 2022.
Представници синдиката поздрављају овај предлог државе, уз подсећање да влада ипак нема могућност да донесе одлуку којом би се наложило послодавцима да запослени добију шансу да искористе свој годишњи одмор. Проблем виде у мањку радне снаге, посебно у фабрикама и прехрамбеној индустрији, што може да буде препрека за многе послодавце да поштују препоруку владе.
За послодавце је, међутим, ово компромисно решење будући да по закону послодавац нема права да раднику новчано накнади неискоришћене дане годишњег одмора. Накнада зараде за време коришћења одмора утврђује се у складу са Законом о раду, у висини просечне плате у претходних 12 месеци, у складу са општим актом и уговором о раду (члан 114). Запосленима који одсуствују са рада гарантује се исплата накнаде зараде у висини 60 одсто просечне плате у претходних 12 месеци, с тим да та накнада не може бити мања од минималне зараде. С друге стране, за време коришћења годишњег одмора запослени остварује право на накнаду плате у висини просечне зараде у претходних 12 месеци, у складу са општим актом и уговором о раду.
Преузмите андроид апликацију.