Почетна > Свет
Свет

Одакле је Деда Мраз? Србија, Финска, Северни пол или шаманска племена из Сибира?

Сваке године у време новогодишњих празника свуда по граду појављује се добро познат лик. Старији човек, деда, седе косе и дуге браде, обучен у црвено-бело одело, са џаком пуним поклона за децу. У питању је, наравно, Деда Мраз, али одакле он долази?
Фото: Unsplash/Krakenimages

Постоји више теорија о томе одакле је дошао и ко је заправо он, а ми смо нашли осам прича, па почнимо редом.


Дуга веза између Деда Мраза и Русије

Постоји више прича које говоре о томе да је порекло Деда Мраза заправо у Русији. Једна је о старцу који отима неваљалу децу и води их у хладне и мрачне шуме, вероватно као прича родитеља којом би се заплашила несташна деца. Тај исти старац награђивао би добру децу, а временом се потпуно изгубила прича о одвођењу у шуму, те је Деда Мраз добио „мекши“ облик и постао потпуно позитиван лик.

Фото: Unsplash/Mitya Ivanov

Деда Мраз је са Сибира и последица је психоактивних печурака?

Тако је, Деда Мраз има своје корене и у хладним тундрама Сибира у којима живе стара шаманска племена. Шаманско племе има и свог врача, исцелитеља и пророка, наравно, у питању је старац дуге седе браде.

У племенима се користи печурка звана Мухара, која има психоактивно дејство и пружа оном ко је поједе вантелесна искуства. Та печурка изгледа као она у цртаним филмовима, бела стабљика са црненом капицом и белим туфнама, боје које красе Деда Мраза.

Да ствар буде чуднија, митска животиња ових племена управо је ирвас, који такође обожава да се храни Мухаром од којих такође има халуцинације и такође доживљава вантелесна искуства. Старац, црвено-бела боја, ирваси, све је ту, да ли је тајна Деда Мразовог порекла у Сибиру и печуркама?

Фото: Wikimedia Commons/Onderwijsgek

Да ли је Деда Мраз заправо Свети Никола?

На основу његових житија, у којима се говори о поклону Светог Николе за три кћерке сиромашног човека, произашао је обичај даривања за Божић. Он је према предању њима у току ноћи убацио златнике у кућу кроз димњак (или кроз прозор), одакле и потиче обичај да поклони стижу управо кроз димњак.

Наводно је својим гестовима поглањања и доброчинитељства инспирисао обичаје даривања за божићне празнике.

У прилог томе иде и назив „Santa Claus“, који је настао од „Saint Nicolas“ или „Saint Niklaus“, а ако погледамо како је Никола приказан, поготово у католичком хришћанству, сличност је јасна.

Фото: Wikimedia Commons/Nheyob

А можда је Деда Мраз само српски Божић Бата?

Постоји и дуга традиција Божић Бате, који није Деда Мраз! Божић Бата у Србији је дуже од Деда Мраза, а када се Мраз појавио са запада, почели су да постоје истовремено. Један би долазио за Божић, а други за Нову годину.

„Иде Божић Бата, носи киту злата, да позлати врата и обоја побоја, и сву кућу до крова“, гласила је песмица, коју „глава куће“ у свом костиму мора изрецитовати пред вратима, пре него што уђе и подели поклоне својим укућанима.

Да ли су у питању две различите верзије истог лика, инспирисане истим стварима и догађајима, или потпуно различите приче – никад нећемо знати.

Фото: Градске инфо

Деда Мраз као Бог смрти

У германским и нордијским божанствима постојало је веровање о Одину, богу смрти и мудрости. Логично, био је стар и имао дугу седу браду, али можда изненађујуће, био је познат по томе што деци оставља слаткише. Кретао се ноћу јашући свог коња, а обичај је био да се за коња остави храна, па би Один у захвалност деци оставио слаткише.

Фото: Wikimedia Commons/Ludwig Pietsch

Човек са радионицом на Северном полу

Добро је позната теорија, углавном америчка, да Деда Мраз долази са Северног пола. Требало би да тамо има своју радионицу, у којој заједно за патуљцима прави играчке које за празнике развози и дели деци. Ипак, у центру Северног пола било би немогуће преживети хладноћу, а опет, Деда Мраз можда није као остали људи. За сваки случај, Американци су направили нови „Северни пол“, место 1.600 километара удаљено од правог, где су направили туристичко село где Деда Мраз сваке године дочекује децу и туристе.

Фото: Unsplash/Jesson Mata

Великодушни дека из Финске

Лапонија у Финској према предању тамошњег народа дом је Деда Мраза. У питању је део самог севера Финске, на којем како кажу Финци, може да се живи, за разлику од Северног Пола. Овај локалитет покривен је снегом скоро целе године. Као и у САД, и у Финској постоји Деда Мразово село, он има своју адресу и дом, па му можете послати и писмо.

Фото: Unsplash/drz

Постоји и прича да је Деда Мраз производ Кока-коле

Кока-кола, како се наводи на званичном сајту овог бренда, није створила легенду о Деда Мразу. Ипак, оглашавање и маркетинг кампање Кока-коле је одиграло велику улогу у обликовању веселог карактера какав данас познајемо.

Пре 1931. било је много различитих приказа Деда Мраза широм света, укључујући високог мршавог човека и вилењака — чак је постојао и страшни Мраз којег смо већ раније помињали.

Те 1931. Кока-кола је наручила од илустратора Хадона Санблума да наслика Деда Мраза за божићне рекламе. Те слике су приказале Деда Мраза као топлог, срећног лика са људским цртама, укључујући румене образе, белу браду, светлуцаве очи и сталан осмех.

Сандблум је црпео инспирацију из песме Клемента Кларка Мура из 1822. под називом „Посета Светог Николе“ — опште познате као „Била је ноћ пре Божића“.

Популарност овог пића била је све већа, маркетиншке кампање све обимније и распрострањеније, а слика „Колиног“ Деда Мраза све прихваћенија у свету.

Фото: Unsplash/Egor Lyfar

Прича о Деда Мразу је заиста пуно, али на крају, сви у једном моменту кажемо себи да он само не постоји, али да ли је тако?

Он живи кроз нове генерације и децу којима „доноси поклоне“, јер исти они који су схватили да њега нема, пружају деци доживљај веровања у доброг старог човека који на крају дуге године награди оног који је то заслужио.

С обзиром да ово „раскринкано“ веровање постоји вековима, можда Деда Мраз заправо и постоји, само не у облику у ком га сви „траже“.


Ideje za novogodišnje poklone u “Super Vero“ i “Jumbo“ prodavnicama (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.