Obeležavajući Dečiju nedelju u Galeriji Matice srpske zvanično započinje nova sezona edukativnog programa za decu „Moj Grad. Novosadske umetničke priče“.
U Galeriji Matice srpske se duže od jedne decenije realizuju edukativni programi za decu, sa idejom da se umetničko nasleđe i prostor muzeja učine interesantnim i dostupnim najmlađima, kako bi se kod dece razvijao pozitivan odnos prema umetnosti, muzejskim ustanovama i kulturnoj baštini.
Ove školske godine nastavljamo edukativni program za decu „Moj Grad. Novosadske umetničke priče“ koji je osmišljen povodom obeležavanja titule Novog Sada kao Evropske prestonice kulture i namenjen je deci predškolskog i ranog osnovnoškolskog uzrasta, a sa ciljem da se deca upoznaju sa bogatim kulturnim nasleđem Grada Novog Sada i saznaju više o njegovom nastanku i razvoju, herojima i heroinama, simbolima i kulturi posmatrajući umetnička dela iz Galerijske kolekcije.
Grupne posete i edukativna radionica
U saradnji sa Predškolskom ustanovom „Radosno detinjstvo“, privatnim vrtićima, kao i osnovnim školama u Novom Sadu, od oktobra 2021. do maja 2022. godine deca iz vrtića i osnovnih škola mogu organizovano posetiti Galeriju Matice srpske i učestvovati u novom edukativnom programu.
Sa muzejskim edukatorima, posmatrajući umetnička dela u stalnoj postavci i Dečjoj sobi – kutku namenjenom i prilagođenom deci, u podsticajnoj, radnoj atmosferi otkrivaće zanimljive umetničke priče o Novom Sadu, koje strpljivo čekaju da budu ispričane najmlađim Novosađanima, kako bi s ponosom i znanjem koračali ulicama Grada.
Dečja publikacija
Edukativni program „Moj Grad. Novosadske umetničke priče“ prati i istoimena dečja publikacija, koju nakon posete svako dete dobija na poklon, a zahvaljujući kojoj mogu nastaviti da istražuju i upoznaju umetničke priče o Gradu.
Umesto muzejskih edukatora, kroz publikaciju najmlađe „vodi“ pčelica Matica Novosađanka, koja pričama i metodički osmišljenim zadacima i pitanjima podstiče razvoj njihove radoznalosti, mašte, stvaralačkog mišljenja, razmišljanja i kreativnog izražavanja.
Zahvaljujući saradnji sa Centrom stranih jezika „Soho“ iz Novog Sada i Francuskim institutom u Srbiji – Novi Sad, program je prilagođen i deci koja u osnovnim školama i školama stranih jezika uče engleski i francuski jezik. Uz pomoć istoimene dečje publikacije na engleskom i francuskom, deca imaju priliku da na zanimljiv način otkriju kulturno nasleđe svog Grada i istovremeno prošire vokabular novim rečima na stranom jeziku, koji se kroz redovnu nastavu ne obrađuju.
Kreativne radionice
U okviru edukativnog programa, od 9. oktobra 2021. godine, svake subote od 11.00 do 12.30 sati u Galeriji se održavaju i kreativne radionice za decu, na kojima kustosi i muzejski edukatori deci uzrasta od 5 do 11 godina, na kreativan i interaktivan način dočaravaju priče o Novom Sadu i približavaju aktuelne izložbe u Galeriji.
Nakon posmatranja umetničkih dela i šetnje kroz Galeriju, u prostoru Dečje sobe sledi kreativni užitak – predstavljanje utisaka, zapažanja i stečenih znanja raznovrsnim likovnim tehnikama.
Porodični vodič
Pored kreativnih radionica u okviru novog edukativnog programa u Galeriji je svakodnevno biti dostupan porodični vodič Moj Grad namenjen porodičnim posetama.
Roditelji, staratelji, bake i deke sa decom koristeći specijalni štampani porodični vodič, kroz igru uloga, zanimljive igre i zadatke imaće priliku da upoznaju prostor Galerije i otkrivaju istoriju i nasleđe Grada, posmatrajući umetnička dela u stalnoj postavci Galerije.
Povodom Dečije nedelje ulaz za porodice sa decom je besplatan
Celokupan edukativni program se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Uprave za kulturu Grada Novog Sada i zahvaljujući podršci programa Erasmus+ KA2 kroz projekat Avanture učenja izvan vrtića / The adventures of Out-Of-Classrom Learning.
Povodom Dečije nedelje ulaz za porodice sa decom je besplatan, a svako dete na poklon dobija dečju publikaciju iz Galerijske edicije „Moja Galerija“. Takođe, učešće u kreativnoj radionici za decu 9. oktobra je besplatno.
Za sve informacije možete se obratiti Jeleni Bobić na telefon 021 4899 017 ili 069 739725.
Kreativna radionica za decu “Bogovi, boginje i vile starih Slovena”, 03. oktobra
Preuzmite android aplikaciju.