Podbara predstavlja jedan od najstarijih delova našeg grada, koji je često menjao svoj izgled kroz vreme. Od nekadašnjih kuća napravljenih od trske i blata i mira kojim je odisala, postala je kraj visokih solitera, brojnih zgrada, i užurbanih ulica.
Međutim deo ovog kraja, čuven kao Almaški kraj, sačuvao je duh i obrise starog Novog Sada. Prepoznajući značaj i negujući prošlost, Vlada Republike Srbije proglasila je Almaški kraj kulturno-istorijskom celinom 2019. godine. Grad i Pokrajina su na temelju toga doneli odluku o uređenju ovog kraja.
Preko 500 objekata u bloku između Kosovske, Almaške, Pašićeve i Temerinske ulice biće rekonstruisano u narednom periodu. Projektom će biti obuhvaćen i kanalizacioni kolektor, koji će prvi put posle 50 godina biti rekonstruisan. Takođe, ovaj projekat obuhvata i ozelenjavanje i postavljanje zalivnih sistema.
Koliko je ovo vanvremenski kulturno-istorijski poduhvat pokazuje i činjenica da je skoro nagrađen i prestižnom američkom nagradom „Architizer A+Award“, kao izuzetno arhitektonsko rešenje.
Osim očuvanja Almaškog kraja, Grad nije zaboravio ni ostale kutke Podbare. Tako jeod 2012. godine, nakon decenija zanemarivanja i zaostajanja u razvoju, otpočet proces saniranja i unapređivanja i ovog kraja grada.
Zapušteni međublokovski prostor između ulica Beogradski kej, Marka Miljanova, Dušana Vasiljeva i Episkopa Visariona, koji njegovi meštani popularno zovu „četiri kule“, u potpunosti je uređen prošle godine.
Naime, budući da ovaj prostor nije adekvatno uređen još od njegove izgradnje 1972. godine, Grad Novi Sad izdvojio je 77 miliona dinara za složene radove.
Sada je prostor između „4 kule“ postao bezbedna i atraktivna površina kako za najmlađe, tako i za starije. Pored modernog sportskog terena i dečijeg igrališta, ovaj prostor je dodatno ozelenjen, uređen, osvetljen. Takođe, projektom uređenja bila su obuhvaćena i parkirališta.
Nedaleko od „4 kule“ na Beogradskom keju, saradnjom Grada i Pokrajine, urađen je i projekat izgradnje kružnog toka sa prilazima. Za ovaj projekat zajedničkim ulaganjima izdvojeno je oko 200 miliona dinara.
Osim proširenja Ulice Marka Miljanova i izgradnje jednog od većih kružnih tokova u Novom Sadu, građani ovog dela grada dobili su bezbedniju i uređeniju saobraćajnicu. Postojeće zelenilo je zadržano, dok je posađeno i novo. Celokupan kraj dobio je novu javnu rasvetu.
U prethodnom periodu, od 2012. godine do danas, na Podbari su obnovljene i ulice Dušana Vasiljeva, Žarka Vasiljevića, Stevana Milovanova i Kozačinskog. Takođe, u okviru projketa obnove putne infrastrukture, osvežene su i ulice Šumadijska, Episkopa Visariona i Beogradski kej.
Osim infrastrukturnih radova, veliki deo gradskih ulaganja u ovaj deo grada odnosio se na unapređenje uslova života pre svega za decu.
Pored novog dvorišta između „4 kule“ na Beogradskom keju, u periodu od 2012. godine do danas, deca sa Podbare dobila su moderna i bezbedna igrališta i u ulicama Đorđa Rajkovića, Patrijarha Čarnojevića i Venizelosovoj. Tereni za vežbanje na otvorenom postavljeni su u ulicama Beogradski kej i Kozačinskog.
Kada je reč o deci, izuzetno je bitno napomenuti gradske investicije u osnovnim školama na Podbari. Grad je prepoznao i pravovremeno otpočeo projekte prostornog proširenja dveju osnovnih škola sa Podbare.
Pred nadogradnje iznad fiskulturne sale OŠ „Đura Daničić“, u toku je i veliki projekat nadogradnje i rekonstrukcije OŠ „Ivan Gundulić“. Ovom rekonstrukcijom kapaciteti škole biće uvećani za gotovo jednu trećinu, a deca iz ovog dela grada dobiće najbolje uslove za rad i učenje. Nakon ovih radova, škola „Ivan Gundulić“ postaće pristupačna i osobama sa invaliditetom, budući da je radovima obuhvaćena i izgradnja lifta.
Iako manjeg obima, ali za bezbednost dece od velikog značaja, su i projekti postavljanja fiksnih merača brzine ispred OŠ „Ivan Gundulić“ , kao i postavljanja novog osvetljenja u dvorištu ove škole, a koji su izvršeni u prethodnom periodu.
Razvojem ovog kraja grada nije zaboravljen ni njegov kulturni aspekt. Tako je nekadašnja fabrika svile, u okviru Projekta „Evropska prestonica kulture“, u potpunosti preuređena. Ne dopuštajući da se napušteni prostor nekadašnje fabrike uruši, Grad je pokazao odgovornost i sredstva uložio u zaštitu industrijskog i kulturnog nasleđa (ovog dela) grada.
Ovaj deo grada dobio je pre dve godine i najveću investiciju u istoriji Novog Sada, kada je reč o kanalizaciji.
Grad je izgradio novu crpnu stanicu u blizini Žeželjevog mosta, i tako pristupio rešavanju jednog od velikih gradskih problema, sa kojim se posebno suočavaju njegovi žitelji sa Podbare- problemom sa neprijatnim mirisima.
Istovremeno gradnjom nove crpne stanice stvoren je i uslov za izgradnju Centralnog prečistača otpadnih voda za naš grad.
Gotovo je nemoguće prisetiti se svih investicija i projekata koji su realizovani na prostoru Podbare u prethodnoj deceniji. Stoga je ovo pokušaj prisećanja nekih od najvažnijih. To je i dokaz da je Grad neumorno radio na razvoju i unapređenju uslova života na Podbari, i nije, kao u nekim prethodnim decenijama, dopustio da ovaj deo grada bude prepuštan sam sebi.
Preuzmite android aplikaciju.