Деца која прескачу доручак или не доручкују код куће имаће проблема у понашању, показало је ново истраживање.
Студија, објављена у часопису Frontiers in Nutrition, с друге стране наглашава да деца која здраво доручкују код куће имају боље ментално стање.
Такође је утврђено да деца и тинејџери који за доручак једу јаја и прерађено месо попут сланине или кобасица највероватније да ће патити од проблема у понашању од оне која једу житарице.
Аутор студије др Хосе Франциско Лопез Гил, са универзитета Castilla-La Mancha, рекао је:
„Наши резултати сугеришу да није важно само доручковати, већ је такође важно где деца доручкују и шта једу. Прескакање доручка или доручковање ван куће повезано је с повећањем психосоцијалних проблема у понашању код деце и адолесцената.“
Додао је: „Слично томе, конзумација одређене хране и пића повезана је с већим (прерађено месо) или нижим (млечни производи, житарице) изгледима за психосоцијалне проблеме у понашању.“
Како би дошли до свог закључка, тим је проучавао податке из шпанске Националне здравствене анкете из 2017. године, која је посматрала дечје навике конзумације доручка и њихово психосоцијално здравље, укључујући њихово самопоштовање, расположење и ниво анксиозности.
Подаци су укључивали 3.772 становника Шпаније у доби од 4 до 14 година. Анкету су испунили родитељи или старатељи деце.
Др Лопезо и тим открили су да је доручковање ван куће готово једнако штетно као и потпуно прескакање оброка.
Истраживачи сугеришу да је то можда зато што су оброци ван куће често мање храњиви од оних припремљених код куће.
Резултати су такођер показали да су кафа, млеко, чај, чоколада, какао, јогурт, хлеб, тост, житарице и пецива повезани с мањим изгледима за проблеме у понашању. Међутим, јаја, сир и шунка повезани су с већим ризиком од таквих проблема.
„Чињеница да је доручак ван куће повезан с већим психосоцијалним здравственим проблемима нови је аспект наше студије“, рекао је др Лопез.
Преузмите андроид апликацију.