Ostali sportovi

Danska posle produžetaka „otela“ Francuzima bronzu

Rukometaši Danske, posle velike borbe i produžetka slavili su nad reprezentacijom Francuske sa 35:32 (29:29, 13:14), i osvojili bronzanu.
Danska

Danska je igrala bez najboljeg pojednica Mikela Hansena. Najefikasniji u sastavu Danske, bili su Jakob Holm sa 10, Niklas Kirkeloke sa pet i Rasmus Lauge sa četiri gola. Kod Francuske, raspoloženi za igru u napadu, bili su Kantin Mahe sa osam, Ugo Deskat sa sedam, Janis Lene sa pet i Nikolas Tornat sa četiri gola.

Francuska je bolje otvorila duel za bronzanu medalju. Janis Lene i Ugo Deskat su postigli po pet golova, a Nikola Karabatić i drugovi su vodili sa 9:5 i 12:9.

Danci se nisu predavali, stigli su do izjednačenja – 12:12, a na kraju prvog dela, Francuska je vodila sa 14:13. Nejefikasniji u sastavu Danske, bili su Jakob Holm sa šest i Nikolas Kirkeloke sa četiri gola.

U nastavku meča, Danska je povela sa 21:18, ali je Francuska brzo stigla do 22:22. Usledio je rat nerava, igralo se po principu gol za gol. Francuzi su pobegli na 26:24, ali je odmah usledio odgovor Danaca za 28:28. Bilo je jasno da sledi neizvesna završnica.

Na sedam minuta pre kraja, Francuska, koja je vodila sa 28:27, ostala je sa dva igrača manje na parketu, jer su na pauzu od dva minuta, morali Nikola Karabatić i Karl Konan. Imala je Danska priliku da prelomi meč, ali je uspela da stigne samo do izjednačenja – 28:28.

Usledilo je nekoliko grešaka na obe strane, a zatim gol koji je postigao Lase Svan za 29:28, na 60 sekundi pre kraja. Očekivao se odgovor Francuza, a vreme je polako isticalo. Dika Mem je na 30 sekundi pre kraja pogodio za 29:29. Danska je imala poslednji napad, pokušao je Aron Mensing, nije uspeo da zatrese mrežu, pa je usledio prvi produžetak od deset minuta.

Danska je krenula sa mnogo više energije i agresivnosti u oba smera, pa je uz odličnu odbranu, odlična rešenja u napadu, stekla prednost od tri gola – 32:29. Francuzima je trebao novi preokret, kako bi se vrati u meč, a na raspologanju su imali pet minuta. Preokreta se u sportu i rukometu dešavaju, bilo ih je mnogo na šampionatu Evrope, ali ovoga puta, ispisan je drugačiji scenario. Danska je stigla do pobede i bronzane medalje.

Podsećanja radi, Danska je u polufinalu poražena od Španije sa 29:25, dok je Francuska izgubila od Švedske sa 34:33. Prethodno, u poslednjem kolu TOP 12 faze, Francuska je posle velikog preokreta u samoj završnici, pobedila Dansku, stigla do polufinala, a rastužila selekciju Islanda, koja je kasnije ostala i bez petog mesta i bez direktnog plasmana na Svetsko prvenstvo, jer je poražena od Norveške.