Уговори за четрири нова пројекта за који је средства донирала Влада Јапана у укупном износу од 269.455 евра данас су потписани, а министрака здравља Даница Грујичић, захваљујући се на новим донацијама, подсетила је да је Јапан помогао Србију од 1999. године до данас са више од 150 милиона евра.
Овим донацијама Јапана обухваћене су четри општине – Алексинац, Кладово, Тутин и Врање.
Две су у области здравства, и то за Општу болницу у Алексинцу и Здравствени центар у Кладову , а донацију су добили и Центар за развој локалних услуга социјалне заштите у Врању, као и Јавно комунално предузеће „Градац“ из Тутина.
Уговоре о донацији потписали су представници локалних самоуправа са амбасадором Јапана у Србији Такахико Катсуматом.
Министарка здравља Грујичић захвалила се на донацијама Амбасади, Влади Јапана и јапанском народу истичући да су они уз српски народ увек били и “ у добру и у злу“, препознајући када му је помоћ најнеопходнија.
„Од 1999. године укупна помоћ Јапана Србији, која обухвата хуманитарну, развојну и техничку помоћ, а која је додељена у претходном периоду премашује 150 милиона евра“, рекла је Грујичић.
Додала је да је 39 здравствених установа у Србији добило мамографе, а Влада Јапана је едуковала српске стручњаке у Јапану и истакла да је вредност тих пројеката била око 5, 8 милиона евра.
„Набављени су бројни ултразвучни апарати, ендоскопи, рендген апарати, хирушки сетови, опреме за гинеколошка, педијатрисјка одељења, дијагностичка опрема у укупној вредности више од милион евра“, подсетила је министарка и додала да је Влада Јапана у оквиру пројекта везаног за ковид донирала више од милион америчких долара КБЦ Звездара.
Истакла је да су Влада Јапана и јапански народ увек показивали велико разумевање за подебно осетљиве слојеве становништва, а то су болесни људи и они којима је потребна социјална заштита.
Амбасадор Јапана у Србији Такахико Катсумата казао је да је до сада реализовано 242 пројекта из донација те земље у Србији углавном из области образовања, здравствене заштите, заштите животне средине и социјалне заштите.
„Потписали смо данас нова четири уговора из области здравствене заштите, комуналних делатности и социјалне заштите. Пројекти за основне потребе становништва омогућавају локалном становништву правовремену подршку брзом мобилизацијом средстава“, рекао је амбасадор.
Истакао је да Влада Јапана препознаје да је смањење економског јаза између великих градова и других делова земље од великог значаја за развој целе Србије и нагласио да ће та земља наставити да помаже Србији у реализацији пројеката који су пре свега од директне користи за угрожене у руралним подручјима.
Амбасадор Катсумата се захвалио Србији на подршци народу Јапана у време великог земљотреса и Цунамија и додао да се нада да ће ови пројекти још више ојачати пријатекљски однос две земље, посебно у години када Србија и Јапан славе 140 година сарадње и пријатељства.
Представници надлежних министарстава, грађевине и рада борачких питања и социјалне заштите, из чијих области су такође добијене донације Јапана, као и представници локалних самоуправа захвалили су се јапаском амбасадору на свесрдној помоћи локалним самоуправама кроз потписане уговоре.
Преузмите андроид апликацију.