Почетна > Србија
Србија

Данас у Палати Србија Округли сто Србија-Екваторијална Гвинеја, учествује председник Вучић

Округли сто „Србија и Екваторијална Гвинеја – партнерство за будућност“ биће данас организован у Палати “Србија“ поводом посете државно-привредне делегације Екваторијалне Гвинеје, коју предводи председник те земље Теодор Обијанга Нгеме Мбасога, а присуствоваће и председник Србије Александар Вучић.
Фото: Танјуг/ Владимир Шпорчић

Како је најављено из ПКС, на округлом столу ће говорити и председник Републике Екваторијалне Гвинеје Теодоро Обијанг Нгема Мбасого, као и директор Сектора за стратешке анализе услуге и интернационализацију коморе Михаило Весовић и председник Привредне коморе Биоко Анхел Ноконоко Микосо.

Делегација Републике Екваторијалне Гвинеје борави у званичној посети Србији од 25. до 27. новембра.

Како је Тањугу речено у ПКС-у укупна спољнотрговинска размена између Србије и Екваторијалне Гвинеје у 2023. била је 5,68 млиона долара што представља четвороструко повећање размене у односу на годину дана пре, а доминантан је био извоз из наше земље који је износио чак 5,6 милона долара, док је увоз био незнатан.

Према подацима тог удружења привредника у првих девет месеци 2024. укупно је оставрена размена од 2,36 милиона долара што представља смањење од 56 одсто у односу на исти период претходне године и целокупна вредност размене приписује се извозу Србије, док увоз из Еваторијалне Гвинеје није забележен.

У топ 10 извозних производа из Србије у 2023. били су неразврстана роба-војна роба која је чинила 35 одсто, затим изнутрице јестиве од свиња, смрзнуте и остало са учешћем од 12 одсто, па брашно од обичне пшенице и пира, мешани зачини, сосови и остало са по осам одсто, пиринач обрађен и дугачког зрна (шест одсто), као и ормари за нумеричко управљање, кокошије месо, гуме за аутобусе и камионе и со јодирана намењена за људску исхрану.

У увозу из Екваторијалне Гвинеје је доминирала неразврстана роба (ЦТ).

У ПКС оцењују да Екваторијална Гвинеја може бити важан привредни партнер Србији, не само кроз стандардне увозно-извозне активности, већ и кроз трансфер технологије, знања и обука.

„Овакав приступ ће подржати напоре Владе Екваторијалне Гвинеје у економској диверзификацији, која је од кључног значаја за смањење зависности од нафтног сектора, али ће уједно и нашим компанијама дати прилику да искористе могућности које ово тржиште нуди“, казали су у ПКС-у.

Како наводе, остварен успех у извозу српских прехрамбених производа на тржиште Екваторијалне Гвинеје, представља пример и основу за привлачење и других српских компанија, посебно у секторима пољопривреде, прехрамбене индустрије, фармације, грађевинарства и енергетике.

Додају и да се Екваторијална Гвинеја убраја у земље са вишим средњим приходима и да према подацима Светске банке има највећи бруто национални доходак по глави становника у поређењу са свим осталим афричким земљама.

Привреда те земље је изразито зависна од нафтног сектора, а нафта и гас чине 90 одсто укупног извоза земље.

Подаци ПКС показују и да по производњи нафте Екваторијална Гвинеја заузима треће место у Подсахарској Африци, после Анголе и Нигерије.

Процењује се и да као чланица Економске и монетарне заједнице централноафричких држава (ЦЕМАЦ) која покрива шест земаља овог региона, Екваторијална Гвинеја може омогућити српским компанијама приступ региону од скоро 60 милиона потрошача.

Vučić: Najveći broj auto-puteva i brzih saobraćajnica biće gotov do 2027. godine

Преузмите андроид апликацију.