U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine večeras o 19 časova otvara se izložba povodom dodele Nagrade za arhitekturu “Đorđe Tabaković“.
Arhitekta Milan Kovačević dobitnik je Nagrade za arhitekturu „Đorđe Tabaković” za 2022. godinu Društva arhitekata Novog Sada čime se nastavlja kontinuitet dodele najznačajnijeg priznanja za arhitektonsko stvaralaštvo u Vojvodini.
Nagrada se dodeljuje od 1995. godine, po dvadeset sedmi put. Nagrada nosi ime istaknutog novosadskog arhitekte Đorđa Tabakovića, jednog od pionira moderne arhitekture na ovim prostorima. Nagrada je i najviše priznanje Društva arhitekata Novog Sada za izuzetan stvaralački i pregalački doprinos u oblasti arhitekture. Dodeljuje se pojedincima ili autorskim timovima koji deluju u kontinuitetu, za istaknuta i plodotvorna arhitektonska ostvarenja na teritoriji Vojvodine, koja su potvrđena vrednostima vrhunskog dometa i koja su imala u određenom razdoblju progresivni uticaj na dostignuće, razvoj i društvenu ulogu arhitekture.
Arhitekta Milan Kovačević (Novi Sad, 1971) i mlađi autori okupljeni oko njegovog biroa „Studio I” su projektovali i izveli veći broj stambenih objekata u kojima se povremeno oseća određeni stepen zasićenja, ali i stalna želja za inovacijama, posebno na planu fasadnih platana i u organizaciji stambenih jedinica.
Za neka od njihovih dela možemo reći da pripadaju novoj modernoj arhitekturi koja raskida skoro svaki kontakt sa tradicijom, kao i da za sobom ostavljaju prevaziđeni pojam duha mesta kome su u značajnoj meri bile okrenute generacije stasavale uz regionalnu arhitekturu sedamdesetih godina.
Neka od dela ovih autora bi se mogla naći u bilo kom delu planete, što može biti kompliment, ali i kritika. Kovačević i arhitekti iz njegovog biroa poštuju ekonomičnost do najvećih mogućih granica, ali ne na račun kvaliteta. Već tradicionalne armirano-betonske konstrukcije znače uštedu u prostoru i materijalu. Tlocrti su, shodno takvom razmišljanju, ekonomični, logični i racionalni. Rezultati ovog pragmatičnog pristupa su, pored velikog broja izvedenih objekata poslednjih godina, kada je to, zbog krize, ravno malom čudu, i relativno niža cena objekta i njegova ekonomičnost u eksploataciji. Time je ostvaren temeljiti cilj projektantskog rada sa stanovišta investitora: postignuti odnosi garantuju dobro ulaganje i obrt kapitala, opravdanje investicija i osiguranje profita. Osluškujući korake budućnosti ovaj biro se trudi da ostane na visini svog zadatka, a to je stvaranje kvalitetne stambene arhitekture.
Njegove projekte možete pogledati u Muzeju savremene umetnosti svakim radnim danom od 10-18 časova. Izložba traje do 27. marta 2023. godine.
Nakon 40 godina sledi rekonstrukcija Srpskog narodnog pozorišta
Preuzmite android aplikaciju.