Međunarodni dan za podršku žrtvama nasilja, obeležava se svake godine sa ciljem podsećanja da je nasilje apsolutno zabranjeno u međunarodnom pravu i da se ni pod kojim okolnostima ne može opravdati.
Danas se sećamo svih žrtava nasilja i naglašavamo neophodnost ukidanja takve prakse i ovaj datum nam služi kao podsetnik da je svaki oblik nasilja zločin.
Prvi Međunarodni dan podrške žrtvama nasilja održan je 26. juna 1998. godine.
Konvencijom se tortura definiše kao “namerno nanošenje jakog mentalnog ili fizičkog bola i patnje, od strane službenog lica, ili uz njegov pristanak, u određenu svrhu”. Takođe, konvencija ističe da je zabrana torture apsolutna i da joj niko i ni pod kojim okolnostima ne sme biti izložen.
Ukoliko ste trenutno u opasnosti od nasilja, pozovite policiju na broj 192. Zakonska je obaveza svakoga da prijavi nasilje u porodici nadležnoj instituciji. Ako ste doživeli nasilje, pored policije nasilje možete prijaviti i javnom tužilaštvu, centru za socijalni rad i zdravstvenoj ustanovi. Za dobijanje informacija ili potrebe za emotivnom podrškom, možete pozvati SOS telefon.
Nasilje nad ženama je veoma često. Nažalost, nema zemlje ni regiona u svetu u kome žene ne trpe nasilje. Gotovo svaka druga žena u Srbiji tokom svog života doživela je neki oblik nasilja. Svaka treća žena bila je žrtva fizičkog nasilja.
Zapamtite žena nije kriva za nasilje koje trpi i ne treba da oseća sramotu ili stid da priča o tome i potraži pomoć.
“Nemešanje” i tretiranje nasilja kao privatnog problema nasilnici mogu shavatiti kao potvrdu da je njihovo ponašanje prihvatljivo i da imaju prava da čine nasilje.
Danas pretežno sunčano i toplo, najviše temperature od 26 do 29 stepeni
Preuzmite android aplikaciju.