U švajcarskom skijaškom centru Davos, nakon dvogodišnje pauze izazvane pandemijom, počinje danas godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF), a na četvorednovnom skupu će jedna od glavnih tema biti Ukrajina.
Dugotrajna pandemija, divljanje inflacije, pad berzi i rat u Ukrajini turobna su stvarnost zbog koje se ovogodišnji WEF-a održava pod nazivom „Istorija na prekretnici“.
Ne samo da je drugačiji globalni ekonomski i geopolitički ambijent u kojem se održava skup, već su i vremenski uslovi promenjeni. Umesto uobičajenog snega i oštrog januarskog vazduha, majski Davos prati kiša, pa je WEF u pakete dobrodošlice za učesnike uključio kišobrane umesto krampona, prenosi „Blumberg“.
Lista gostiju je takođe kraća za više stotina imena, a upadljivo je odsustvo mnogih titana iz sveta finansija, poput šefova Goldman Saksa, JPMorgan Čejsa, Blek Roka, a izostao je i kontingent ruskih superbogataša, od kojih su neki, koji su prisustvovali forumu 2020, sada pod sankcionijama. Njujorška agencija napominje da je odustno i mnogo poslovnih magnata iz Kine.
Istovrmeeno, Rojters piše da je Rusija po pravilu imala svoju kuću na Svetskom ekonomskom forumu za poslovne lidere i investitore, a da su ove godine ukrajinski umetnici preuredili prostor u glavnoj ulici u Davosu u „Rusku kuću ratnih zločina“ s fotografijama bede i razaranja. Rusija negira optužbe za ratne zločine u sukobu
Učesnicima WEF-a će se, kako navodi britanska agencija, putem video linka obratiti ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, a među govornicima su i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, nemački kancelar Olaf Šolc i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Osim ukrajinske krize, oporavak nakon pandemije, borba s klimatskim promenama, budućnost rada, korišćenje novih tehnologija su među temama o kojima će se razgovarati u Davosu.
Na poslovnom planu, diskusije na WEF-u će se verovatno fokusirati na pogoršanje situacije na finansijskim tržištima i pogoršanje globalne ekonomije.
Uprkos svemu, očekuje se da će skup privući oko 2.000 posetilaca. Među njima će biti i oko 90 bogataša sa „Blumbergove“ liste milijardera, uključujući filantrope Bila Gejtsa i Džordža Soroša, mogula hedž fondova Reja Dalija i Indijca Gautama Adanija, koji je ove godine usled naglog skoka ličnog bogatstva postao šesta najbogatija osoba na svetu.
Nafta ojačala zbog veće potražnje od ponude, barel 113 dolara
Preuzmite android aplikaciju.