Danas je Svetski dan pričanja bajki! Ovaj praznik obeležavamo svake godine 26. februara, a posebno je zanimljiv mališanima.
Do skoro, dok mobilni telefoni i crtani filmovi nisu preuzeli tu ulogu, nije moglo da se zamisli da dete na spavanje ode, a da mu roditelji ili ko god je zadužen da ga uspava, ne pročita barem jednu bajku koja će ga uvesti u čarobno carstvo snova.
Albert Ajnštajn je govorio: “Ako želite da vaše dete bude inteligentno, čitajte mu bajke! Ako želite da vaše dete bude veoma inteligentno, čitajte mu još bajki!“
Bajke su veoma važne u procesu odrastanja dece. Upravo one su te koje su nas naučile da razlikujemo šta je dobro, a šta loše, da se susretnemo sa međusobnim odnosima i životnim relacijama, te da shvatimo da svaka akcija ima svoju reakciju, odnosno posledicu, i još mnogo toga.
Pored toga što pomažu deci da pre svega razviju maštu, dok im čitamo bajke, kod dece se razvija koncetracija, kreativnost, veština slušanja, ali i vokabular im iz dana u dan postaje sve bogatiji.
Neke od najpoznatijih bajki su “Uspavana lepotica“, “Pepeljuga“, “Tri praseta“, “Princeza na zrnu graška“, “Snežana i sedam patuljaka“, “Trnova ružica“, “Mačak u čizmama“, “Ružno pače“, zbirka “Najlepših bajki sveta“ Braće Grim i mnoge druge.
Međutim, pored njih postoje i srpske narodne bajke koje mališani takođe vole. Vuk Stefanović Karadžić je za vreme svoga stvaranja, pored ostalih zasluga, zaslužan i za prikupljanje velikog broja bajki ispričanih među narodom.
Takve su, recimo, “Aždaja i carev sin“, “Čardak ni na nebu, ni na zemlji“, “Biberče“, “U cara Trojana kozje uši“ i mnoge druge.
Koliko god crtani filmovi bili sastavni deo dečjeg odrastanja, veoma je bitno da odvojite barem malo vremena i čitate svom detetu.
Samo nekoliko minuta čitanja bajki dnevno napraviće ogromnu razliku pri formiranju njegove ličnosti kasnije.
Preuzmite android aplikaciju.