Odlukom Generalne skupštine Ujedninjenih nacija, 11. decembar proglašen je ya Međunarodni dan planina. Prvi put, dan posvećen “krovovima sveta” obeležen je 2003. godine sa ciljem da skrene pažnju na značajnu ulogu planina i važnost očuvanja ovih sredina.
Čak 70 odsto pijaće vode, dolazi upravo sa planina. One su dom za 25 odsto biljnih i životinjskih vrsta, ali i svakom desetom stanovniku planete.
U Srbiji najveći deo teritorije pokriven je upravo planinama, a čak 15 odsto planinskih vrhova nadmašuje nadmorsku visinu od 2000 metara.
Koliki je značaj planina u turističkom pogledu, najbolje govore primeri Zlatibora i Kopaonika. Potencijal za planinski turizam u Srbiji je izuzetan. Poznati planinski centri kao što su Tara, Stara planina i Divčibare beleže veliki broj poseta tokom cele godine.
Mimo zimske sezone i snega, turisti posećuju planine zbog prirodnih lepota, i lekovitog vazduha. Boravak na planini ima višestruke zdravstvene benefite, zbog koji se hiljade ljudi svake godine odluči da na nekom od vrhova Srbije provede bar deo svog godišnjeg odmora.
Da domaće planine nisu samo usputna stanica do neke od susednih primorskih država, potvrđuju i strani turisti. Broj ovih posetilaca koji tokom leta borave na našim planinama iz godine u godinu raste, a kao i nas, privlači ih istraživanje bogate netaknute prirode i naravno, vrhunska kuhinja ovih krajeva, koja je na planinama još izraženija, budući da se većina jela pravi sa domaćim proizvodima okolnih gazdinstava.
Šta Srbija radi po pitanja očuvanja planinskih krajeva, najbolje govore aktivnosti Planinskog saveza Srbije. U njhovoj nadležnosti je održavanje više od 7000 kilometara staza i puteva, a sa ponosom ističu da se u kontinuitetu poštuju “Pravila o zaštiti prirode” koja su usvojena u godini osnivanja Srpskog planinskog društva 1901. godine.
Sa više od 120 godina organizovanog društveno korisnog rada, planinari Srbije dali su ogroman doprinos očuvanju prirode i planinskih naselja, budući da se savez godinama aktivno bori protiv smanjenja broja stanovnika u ovim krajevima. Prema njjihovim rečima, rešenje problema odlaska ljudi, leži u promociji i razvoju planiskog turizma.
Prihodovanje kroz turizam stimuliše lokalno stanovništvo, podstiče iih da se aktivno priključe turističkoj ponudi i preduzetništvu, otvara nova radna mesta ali stvara i niz mogućnosti za adekvatno očuvanje i poštovanje prirode ovih krajeva.
Manastir Rakovac – sve što niste znali o ovom prelepom zdanju (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.