Početna > Srbija
Srbija

Danas ga glumi Kilijan Marfi, a pre 53 godine ulogu Openhajmera je tumačio srpski glumac

Najnovije ostvarenje Kristofera Nolana „Openhajmer“ od svojke premijere, redovno puni bioskopske sale širom sveta i rani je kandidat za Oskara. Slava koju sa pravom uživa ovo ostvarenje podsetila nas je i na dramu koju je o “ocu atomske bombe” snimila televizija Beograd još davne 1970. godine.
Foto: Tanjug/Universal Pictures via AP

U Jugoslaviji 1970. godine, za tv Beograd, snimljen je film “Slučaj Openhajmer”. Režiju potpisuje Arsenije Jovanović po scenariju nemačkog pisca Hajnara Kipharta, dok čuvenog fizičara tumači glumac Branko Pleša.

Pleša je poznat po svom doprinosu jugoslovenskoj kinematografiji, osim glume bavio se i režijom, a naslovi po kojima je poznat srpski glumac su svakako: „Lilika“ ekranizacija pripovetke Dragoslava Mihailovića  i „Aleksa Dundić“ jugoslovensko-sovjetski film iz 1958. godine u režiji Leonida Lukova o Aleksi Dundiću, heroju iz doba Ruskog građanskog rata.

Osim Pleše u ovom crno-belom ostvarenju televizije Beograd igraju još i Svetolik Nikačević, Predrag Tasovac, Dušan Bulajić, Marko Todorović, Miloš Žutić, Rade Marković

Beogradska televizija svoju verziju filma o Robertu Openhajmeru bazirala je na suđenju koje je fizičar prolazio nakon Drugog svetskog rata. U duhu tv drame, radnja celog filma smeštena je u sudnicu u kojoj članovi veća ispituju Roberta Openhajmera, slavnog fizičara i čoveka koji je bio na čelu istraživačkog rada tima za proizvodnju atomske bombe, o njegovim vezama sa Sovjetskim Savezom i komunističkom partijom. Kao svedoci se pojavljuju njegove kolege i prijatelji koji evociraju uspomene na događaje iz Los Alamosa i Drugog svetskog rata koji su prethodili i doveli do stvaranja bombe.

U pitanju je ekranizacija stvarnog događaja. Istraga koja se protiv Openhajmera vodila u zloglasno vreme antikomunističke histerije i „lova na veštice“ u vreme senatora Džozefa Makartija, povezivala ga je s mnogim ljudima koji su bili u Komunističkoj partiji, iako on sam nikada nije bio njen član, već samo simpatizer komunističke ideje.

Uprkos slavi koju je uživao širom sveta, Robert Openhajmer je završio kao žrtva političke igre u Americi zbog svog protivljenja pravljenju hidrogenske bombe, e shvatio da bomba nije napravljena da prekine rat, već da započne neke nove sukobe. Iako je njegova lojalnost Sjedinjenim Američkim Državama ostala neupitna, zabranjen mu je pristup poverljivim dokumentima o nuklearnom istraživanjima i bila je to nepravda koja ga je duboko pogodila.


Mnogi filmski kritičari već su svrstali Nolanovu modernu ekranizaciju „Openhajmera“ u najviši rang svetske kinematografije, dok film sa televizije Beograd od pre 53 godine svakako nije dobio slične recenzije. Ipak osim očigledne razlike u stilovima snimanja i tehnološkim sposobnostima, ovi filmovi daju različite perspektive na jednu od najvećih ratnih priča u istoriji čovečanstva.

Tako da ukoliko ste gledali novi blokblaster, ili planirate da ga pogledate, nemojte zaboraviti ni na domaće ostvarenje iz 1970. godine, a ko zna možda vam se više dopadne od Nolanovog ostvarenja.

Omiljene destinacije koje Novosađani biraju za letovanje

Preuzmite android aplikaciju.