Данас се навршавају 22 године од напада на Њујорк и Вашингтон, најразорнијих терористичких напада у историји. У нападима иза којих је стајала екстремно исламистичка терористичка мрежа Ал Каида погинуло је готово 3.000 особа.
Њихова масивност, обухватност и разорност запрепастила је тада целокупну светску јавност.
Био је уторак, 11. септембра 2001. Припадници Ал Каиде отели су тог јутра четири путничка авиона, комерцијалне летелице, намерни да изведу што разорније нападе на водеће симболе САД.
Тог дана, два авиона су у размаку од 16 минута, ударила у куле Светског трговинског центра у Њујорку.
Први удар догодио се у 08.46, у Северни торањ комплекса Светског трговинског центра. Био је то авион Америкен ерлајнса, лет број 11.
Уследио је други удар, у 09.03, у Јужни торањ Трговинског центра. Био је то авион на лету 175, такође компаније Америкен ерлајнс. Куле Светског трговинског центра имале су по 110 спратова. Спадале су тада у пет највишег зграда на свету. Обе су се након удара срушиле у року од сат и 40 минута. Приликом урушавања уништене су или оштећене и друге околне грађевине.
Паралелно, трећи авион се зарио у зграду Пентагона, у округу Арлингтон у Вирџинији. Био је то још један авион компаније Америкен ерлајнс, лет број 77. Удар у зграду Пентагона догодио се у 09.37. Четврта отета летелица пала је у Пенсилванији, у 10.03, у пољу Стоникрик Тауншип, недалеко од Шанксвила, пошто су путници напали отмичаре, у покушају да преотму авион.
Процењује се да је намера била да он удари у Белу кућу, или здање Конгреса, у Вашингтону. Био је то лет број 93 компаније Јунајтед ерлајнс. Укупан број жртава је био 2.996, међу њима и 19 нападача односно отмичара, терориста Ал Каиде. Укупан број повређених је вишеструко већи, наводи се да их је било чак 25.000.
Међу жртвама су била и 372 страна држављанина, из 102 земље. Један од њих пореклом из Србије.
Нападачи, њих 19, били су пореклом из Саудијске Арабије, њих 15, двојица из Уједињених Арапских Емирата, по један из Либана и Египта.
У самом Њујорку погинуло је 2.606 особа у нападу на куле близнакиње Светског трговинског центра, од последица напада и урушавања кула. Такође и 147 особа, путници и посаде летелица.
Међу њима су била 2.192 цивила, подразумевајући и припаднике хитних служби, медицинско особље и сл. Погинула су и 343 ватрогасца, као и 71 припадник разних безбедносних служби, полиције…
У Вашингтону, у Пентагону, погинуло је 125 особа. У том нападу погинуло је и 59 особа које су се налазиле у летелици, укључујући посаду авиона.
Укупан број жртава у летелици која је пала у поље Стоникрик Тауншип, недалеко од Шанксвила, Пенсилванија, био је 40. Простор комплекса Светског трговинског центра чишћен је током наредних осам месеци. Пентагон је поправљан годину дана.
Меморијални простор на доњем Менхетну изграђен је у виду шуме од 442 храстова стабла. При чему је сачувано стабло, дрво крушке, које је на необичан начин преживело колапс 11. септембра 2001. испод брда бетонског и челичног крша.
Следила је градња музеја, као и одговарајућа обележја у Пентагону и Пенсилванији. Одговарајуће службе САД неколико часова пошто су се напади догодили, обелоданиле су да иза напада стоје, односно да су извршиоци, припадници Ал Каиде. Уследила је широка акција, названа “Рат против тероризма“, пре свега у виду војне интервенције с циљем запоседања Авганистана.
Превасходни циљ је било свргавање талибана, који су заправо власт у тој земљи и освојили захваљући чињеници да су их САД широко помагале и наоружавале у борби против Совјета. И сам Осама бин Ладен, саудијски милијардер, челник Ал Каиде, се у том контексту налазио односно борио у Авганистану.
Дугогодишња потрага одговарајућих служби САД за Бин Ладеном, после терористичких напада на Њујорк и Вашингтон, окончана је 2. маја 2011. Убијен је у Аботабаду, у Хазара региону, на северу Пакистана.
Америчке трупе су Авганистан потпуно напустиле крајем августа 2021. а талибани су поново освојили власт.
УН: Бивши официр египатских специјалних снага нови вођа Ал Каиде
Преузмите андроид апликацију.