Почетна > Србија
Србија

Дан сећања на жртве холокауста обележен церемонијом на Старом сајамишту

Данас кад се читава планета суочава са великим изазовима и тешкоћама морамо стално подсећати да за Холокауст, расизам, геноцид, мржњу и презир према другом човеку нема места међу слободним народима, поручила је данас на државној церемонији поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста министарка културе Маја Гојковић, која је свечаности присуствовала у својству изасланика председника Србије Александра Вучића.
Фото: Танјуг/Немања Јовановић

Гојковић је на церемонији одржаној код Споменика жртава геноцида у Другом светском рату, нагласила да је Холокауст једна од најпотреснијих и најдубљих трагедија човечанства и да је у страхотама Другог светског рата српски народ страдао са Јеврејима и Ромима.

„Ми веома добро знамо шта значи бити жртва геноцида и шта значи када се гаси читав један свет и нестаје у паклу уништења и мржње“, навела је она.

Истакла је да „то за нас нису само историјске лекције, већ наша жива сећања“.

„Данас кад се читава планета суочава са великим изазовима и тешкоћама морамо стално подсећати и позивати на дужност залагања за мир и хуманост и да за Холокауст, расизам, геноцид, мржњу и презир према другом човеку нема места међу слободним народима“, поручила је она.

Гојковић је подсетила да је Србија међу првим земљама на свету усвојила закон о повраћају имовине жртвама Холокауста без правних наследника и обнавља меморијала, као што је Централна кула Старог сајмишта.

„Неуморно преносимо знање о страдању Јевреја, Рома и Срба на безбројним ужасним стратиштима. Гласно и отворено говоримо и посвећено сарађујемо у оквиру Унеска, Међународне алијансе за сећање на Холокауст и са другим организацијама које раде на неговању сећања на страдање“, нагласила је министарка.

Подсетивши да је пре три дана у седишту Унеска потписала Споразум о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Блоку 17 у Државном музеју Аушвиц-Биркенау, Гојковић је додала да „тако настављамо да пожртвовано радимо и боримо се да се зло геноцида не понови“.

Гојковић и директорка Меморијалног центра Старо сајмиште Кринка Видаковић Петров потом су повеле званице и новинаре у обилазак приземља и првог спрата Централне куле сајмишта, на чијој рестаурацији се ради.

У обраћању новинарима, Гојковић је подсетила да је сајмиште 78 година од Другог светског рата било препуштено пропадању и постало „место срамоте и заборава“, а данас је изузетно поносна што захваљујући реконструкцији овај споменик културе сада изгледа величанствено.

„Много посла нас чека у будућности. Ускоро ћемо завршити све радове који се односе на Централну кулу, а затим прелазимо на веома важан део – стварање сталне поставке. Прикупљају се подаци позивамо све грађане Србије и бивше Југославије да шаљу своје прилоге и податке“, рекла је Гојковић.

Изразивши наду да ће на овај дан идуће године бити отварена стална поставка Меморијалног центра Старо сајмиште, Гојковић је додала и да ће се радити испред Централне куле меморијални зид, за који се прикупљају имена и подаци о жртвама које су изгубиле животе у логору.

Видаковић Петров је подсетила да је Сајам, који је изграђен у Београду непосредно пред Други светски рат, немачки нацистички окупатор претворио у логор, који је ту постојао од децембра 1941. до јула 1944. године.

Према њеним речима, Старо сајмиште је било највећи нацистички логор на подручју данашње Србије по броју логораша, а од њих око 40.000, живот је изгубило око 17.000.

Видаковић Петров је подсетила да Меморијални центар Старо сајмиште обухвата и логор Топовске шупе у Београду, где је убијено око 5.000 јеврејских мушкраца.

Подсетивши да је у Старом сајмишту убијено 6.500 јеврејских жена и деце, Видаковић Петров је нагласила да ће Меморијални центар бити „будућа жижна тачку меморијализације њиховог страдања“.

Она је подсетила да је у другој фази постојања логора Старо сајмиште од половине 1942. године било око 32.000 Срба, Рома и других, од којих је 11.000 убијено.

Према њеним речима, Централна кула као најважнији део Меморијалног центра биће ускоро потпуно обновљена и у целости ће служити као изложбени простор посвећен Сајамишту и Товским шупама.

Гојковић, председник Скупштине Србије Владимир Орлић, министар спољних послова Ивица Дачић, председник Скупштине Војводине Момо Чолаковић и други званичници положили су венце на Споменик жртвама геноцида на новобеоградској обали реке Саве.

На почетку свечаности је рабин Исак Асијел прочитао молитву, а одржан је и уметнички програм у знак сећања на жртве, уз присуство војног оркестра и гарде.

Церемонији су присуствовали и бројни представници министарстава, војске, Савеза јеврејских општина, ромске заједнице, као и амбасадори Русије, САД и Француске Александар Боцан Харченко, Кристофер Хил и Пјер Кошар.

Vučić: Kao i u vreme Svetog Save Srbija izabrala slobodu, a ne podaništvo

Преузмите андроид апликацију.