Svečano je bilo 6. avgustovskog dana, plaveo se Dunav, vijorile su se šarene brodske zastavice, jer Rečne jedinice obeležavale su svoj dan.
Svečanost može da počne
Pre otpočinjanja svečanosti, plovila su uredno poređana i svečano okićena zastavicama, kako i dolikuje slavljeničkom raspoloženju.
Posada je postrojena u svečanim belim uniformama, koje zbog vedrog neba i jakog avgustovskog sunca čini da gotovo zaslepljujuće blistaju.
Vojni orkestar je postrojen na obali i strpljivo čeka komandu.
U tačno određeno vreme, obalom se prolama komanda „Mirno!“ i nadglasava žamor prisutnih gostiju. Posade plovila staju u stav po komandi, vojni orkestar počinje intoniranje himne, svečanost može da počne.
Komandni brod Rečne flotile Vojske Srbije „Kozara“
Svečanošću se upravlja sa komandnog broda Rečne flotile Vojske Srbije BPN-30 „Kozara“. BPN u nazivu je skraćenica za Brod Posebne Namene, jer ova vremešna rečna lađa služi za ceremonijalne i protokolarne događaje, te da ugosti važne zvanice.
Ovaj ratni brod sagrađen je davne 1939. godine u Lincu, Austrija pod imenom Krimhild i od svog uvođenja u aktivnu vojnu službu, služio je u više armija.
Prvo je služio u Nemačkoj vojsci tokom II Svetskog rata, da bi nakon rata prešao u sastav američkih vojnih snaga kao brod kasarna.
1946. godine je demilitarizovan i predat civilnoj kompaniji na korišćenje, a ona ga je za svoje potrebe preuredila u brod hotel.
Pod zastavu tadašnje SFRJ i u aktivnu vojnu službu vraćen je 1961. godine, kada ga je za svoje potrebe otkupila Jugoslovenska Narodna Armija.
Danas aktivnu vojnu službu obavlja pod zastavom Republike Srbije.
Priča o zvonu
Ono što na palubi ovog broda odmah upada u oči je mesingano zvono, koje na vrelom avgustovskom suncu sija kao zlato.
Na njemu se nalazi natpis Donja Gradina, 1961, Kozara i služi da podseća gde, kad i pod kojim imenom je brod umatičen u oružane snage tadašnje države.
Pre pojave radara ovo zvono je služilo da bi se u magli ili kada je slaba vidljivost na reci druga plovila upozorila.
Danas ono ima samo ceremonijalni karakter, a jedino gde bi se mimo te svrhe moglo koristiti je u slučaju požara na brodu (daleko bilo).
Svečani defile slavljenika
Kako ceremonija proslave teče, prvo se pojavljuje Rečni patrolni brod RPB-111 „Jadar“, slavni imenjak prvog srpskog ratnog broda, koji ponosito plovi na čelu ešelona plovnih objekata pod vojnom zastavom Rečne flotile, sa koje se vijori amblem jedinice i natpis „Za slobodu i čast otadžbine“.
Predaje se raport, glavno-komandujući pozdravljaju prisutne, odaje se počast onima koji sada plove rekama večnosti, drže se govori, uručuju se priznanja i nagrade najboljim pojedincima i najboljim posadama, a zatim se pristupa svečanom defileu brodova.
Na komandu, sva plovila odlaze na predviđeno mesto, postrojavaju se za defile pred gostima i gledaocima, a zatim jedan za drugim ponosno defiluju.
Rečne jedinice Vojske Srbije obeležile svoj dan
Dok prolaze ispred komandnog broda Rečne flotile Vojske Srbije BPN-30 „Kozara“, mornari glasnim uzvikom „Ura!“ i dizanjem šapke u vis pozdravljaju publiku. Voditelj sa razglasa predstavlja svako plovilo pojedinačno.
Nakon završetka ceremonije usledio je koktel, a komandni brod „Kozara“ je prisutne goste poveo na plovidbu Dunavom.
Kako je iz ugla kamere izgledala svečanost povodom Dana Rečne flotile Kopnene vojske i Dana roda Rečnih jedinica Vojske Srbije, pogledajte u video prilogu:
Preuzmite androidaplikaciju.