Početna > Srbija
Srbija

Dačić: Nikada nećemo raditi bilo šta što je štetno za narod i državu

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je danas da niko od političara sa vlasti nikad neće biti za to da se radi bilo šta što je štetno za narod i državu i da apsolutno osuđuje svaku vrstu politizacije tema poput litijuma bez argumenata, osim onoga da se litijumom sada bavi vlast.
Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Dačić je rekao za TV Pink da još uvek nije doneta odluka o iskopavanju litijuma i istraživanjima.

On je naveo da u vreme nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića ne bi bilo debate o iskopavanju llitijuma sa građanima jer „Đinđić, kad bi video koliko je to dobro za ekonomiju, ne bi nikoga pitao za mišljenje, pa ni ministre u svojoj vladi“.

„Upravo su oni doveli Rio TInto u Srbiju i danas se o litijumu ne govori kao o litijumu, već se on koristi da se govori o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću“, rekao je Dačić.

On je ocenio da rasprava o litijumu ne bi bila ovakva kako izgleda danas da je Zoran Đinđić živ jer to, kako je rekao, ne bi bilo moguće sa njegovom energijom i željom za društveni razvoj.

Dačić je istakao kako se u javnosti govori da se građani plaše da će se litijum kopati svuda po Srbiji i naveo je da još uvek nema nikakvih istraživanja, niti kopanja, kao i da još uvek nije doneta nikakva odluka o tome.

„Reč je o tome da se pokušava politička mobilizacija i da se traži politički pogon i gorivo kao što se zloupotrebljavala nesreća u OŠ ‘Vladislav Ribnikar’ s ciljem da se nađe nešto što bi ponovo moglo da objedini političke zahteve opozicije jer se stalno traži zamena za loš kvalitet programa i kadrova koji se nude“, rekao je Dačić.

Dodao je da je ideja opozicije da se građani ubede da je litijum najveća pošast u Srbiji i da treba blokirati puteve i „praviti haos po Srbiji“.

Dačić je istakao da niko od političara na vlasti nikad neće biti za to da se radi bilo šta što je štetno za narod i državu, dodajući da apsolutno osuđuje svaku vrstu politizacije te teme bez argumenata, osim da to sada radi vlast.

„Pa sada oni moraju da budu protiv zato što to radi Vučić ili Dačić ili bilo ko. A litijum će tek biti predmet detaljne polemike i istraživanja“, zaključio je Dačić.

Inicijativa Konakovića ima za cilj zaoštravanje odnosa sa Srbijom

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je danas da je cilj inicijative ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića za prekidanje policijske saradnje između Srbije i BiH traženje razloga za zaoštravanje odnosa sa Srbijom jer se sve što radi predsednik Aleksandar Vučić nalazi na tapetu i to postaje vrsta odnosa prema Srbiji, bez obzira na temu koja je na dnevnom redu.

Dačić je za TV Pink rekao da se iza toga krije namera za izazivanje stalne nestabilnosti, napad na Srbiju i traženje alibija da se Srbija predstavi kao zemlja koja ima hegemonističke tendencije.

„Konaković je danas upitao zašto se Vučić toliko zalagao protiv Rezolucije o Srebrenici. On očekuje da se mi radujemo tome i to je razlog zašto treba biti protiv onog što predlaže Srbija“, rekao je Dačić.

On je naveo da Srbija takve sporazume o policijskoj saradnji ima sa svim zemljama u regionu i da u toj saranđi nema ničeg spornog, kao i da se planira potpisivanje identičnog sporazuma sa Italijom.

„Njima više smeta saradnja po entitetima. Ja sam taj sporazum potpisao 2010. godine sa ministrom unutrašnjih poslova BiH Sadikom Ahmetovićem koji je inače Bošnjak i ne znam zašto bi bilo kome smetala takva vrsta saradnje, osim ako ti razlozi nisu izazivanje stalne nestabilnosti, napada i traženja alibija kako da se Srbija predstavi kao neko ko ima hegemonističje tendencije“, rekao je Dačić.

Dačić je dodao da Konaković napada i lidera Bošnjačke Stranke demokratske akcije i bivšeg predsendika Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića i člana Predsedništva BiH Željka Komšića jer su se saglasili sa tim Sporazumom.

„Tu nikada nije bilo problema jer se Sporazumom predviđaju parametri političke saradnje i to je jedan standardni sporazum u saradnji koji postoji sa svima drugima“, rekao je Dačić.

On je ocenio da je to cinično jer je reč o zemlji u kojoj se „na prstima jedne ruke mogu nabrojati osuđeni za zločine nad Srbima“ i naveo da je to pitanje odnosa pravosudnih organa između dve zemlje.

Dačić je podsetio da je prošle nedelje Srbiju posetio ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski sa kojom takođe imamo Sporazum o policijskoj saradnji i u kojoj je trenutno četiri policajca iz Srbije – dva opšte nadležnosti i dva kriminalistička.

„Ministar je rekao da se raduje takvoj saradnji, mi smo hteli da pošaljemo dva policajca, a on je tražio četiri. I obrnuto, šta bi mi smetalo da njihovi policajci budu prisutni kod nas, kada su kod njih naši i građani i kod nas njihovi“, upitao je Dačić.

On je dodao da je u Crnoj Gori šest naših policajaca, kao i da će uskoro slična praksa zaživeti sa Italijom.

Poslanici nastavili raspravu o Deklaraciji i ostalim tačkama dnevnog reda

Preuzmite android aplikaciju.