Почетна > Србија
Србија

Дачић и Ристић потписали споразум о сарадњи на преносу хитних информација грађанима

Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и министар унутрашњих послова Ивица Дачић потписали су данас „Споразум о сарадњи на преносу хитних информација грађанима у случају најаве или појаве опасности од елементарне непогоде или техничко – технолошке несреће“.
 Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Дачић је том приликом рекао да је у току тестирање и обука људи који треба да раде на овом систему, а да ће од 15. септембра почети да функционише тако што ће грађани добијати СМС поруке хитним инфомацијама.

Министар је рекао да је реч о новој идеји која постоји у многим земљама у свету и да је реч о употреби савемених техничко-тенолошких система и да ће се тиме успоставити свеобухватни систем раног упозоравања и обавештавања јавности и да би био доступан највећем броју грађана.

„Да будем прецизан, значи, сви мобилни телефони који се налазе на базној станици која је на делу територије, који прети одређени ризик, у овом смислу ванредних ситуација или било чега другога, ће добити СМС поруку“, рекао је Дачић.

Како је навео са министрством информисања и телекомункација се радило и инситирало на споровођењу овог споразума, како би се утицало на смањење штете и смањио ризик по људски живот.

Он је истакао да је тренутни систем узбуњивања застарео и да су потребне нове технологије.

„Имајући у виду објективна ограничења традиционалног система јавног узбуњивања, препозната је потреба унапређења кроз имплементацију система за упућивање порука корисницима мобилних телефона путем система СМС порука, који ће омогућити пренос хитних информација, односно текстуално упозорење о опасности и инструкцију о мерама које је хитно потребно предузети како би се негативне посљедице свеле на минимум“, додао је Дачић.

Следећи корак је успостављање новог техничког система ЦБС.

Истакао је да су у овај програм укључене све релавантне инистуције.

„И формирана је посебна радна група за успостављање тог система, коју уз МУП чине и представници Министарства информисања и телекомуникација, затим и Регулаторног тела за електронске комуникације и поштанске услуге, РАТЕЛ, свих оператера мобилне телефоније, као и свих релевантних институција, Директората за радијацију и нуклеарну сигурност Србије, Републичког хидрометеоролошког завода, јавних водопривредних предузећа

Србија вода и вода Војводине и Републички сеизмолошки завод. Значи из прегледа ових институција које сам рекао, видите шта све и шта све може бити предмет, односно тема ових информација“, рекао је он.

Дачић је додао да је циљ да се формира јединствени број 112који ће обухватати и МУП, ванредне ситуације, хитну помоћ.

„Следећи корак је да у наредним месецима следеће године започнемо рад на имплементацији тзв. целл броадцаст система, то значи, хибридног система обавештавања. Да свако, без обзира, овде ви морате да отворите СМС поруку и да прочитате. Следећа фаза надоградњу овог система јесте да сви добијете поруку која ће вас алармирати. Значи, на сваком мобилном телефону ћете добити поруку која одмах укључује аларм да вас упозна са хитном ситуацијом“, објашњава Дачић

Министар Ристић потврдио је да ће од 15. септембра у Србији овај систем бити активан и да ће грађани добијати смс о одређеној елементарној непогоди или техничко-технолошкој несрећи.

„Оно што је такође важно, биће покривена читава територија Републике Србије, али ће моћи у датим околностима, без било каквих техничких сметњи, да се то обавештење пошаље и у оквиру тачно одређене географске целине. Дакле, тамо где буде било потребно да се обавести читава нација, биће обавештавана читава нација. Тамо где је потребно да се обавесте грађани који живе само у једном региону погођеном одређеном елементарном непогодом или техничко-технолошком несрећом, биће обавештавани тим СМС-ом искључиво ти грађани. И Србија тиме улази у ред оних европских земаља који има ту услугу и уједно сви грађани“, навео је Ристић.

Са друге стране,истакао је Ристић, интензивно се развија ЦБС и Србија ће бити свега међу четири европске државе које ће током 2025. имати ЦБС и СМС услугу.

„Тиме неће бити покривени искључиво корисници мобилних услуга наших националних мобилних оператора, већ ће бити покривени, односно укључени и сви они страни држављани који су корисници услуга страних мобилних оператора, а затечени на територији Србије, туристи, грађани у транзиту, дакле и њих ћемо истовремено обавештавати, наравно на страном језику“, истакао је министар Ристић.

Vesić: U toku statička testiranja pruge Novi Sad-Subotica, prvi voz kreće 25.novembra

Преузмите андроид апликацију.