Početna > Život i stil
Život i stil

Da vam mozak radi kao mozak Nikole Tesle: Navike velikog genija

Zasigurno jedan od najvećih naučnika na svetu, Nikola Tesla je imao navike koje su mu kako je on tvrdio obezbeđivale da mozak bolje funkcioniše.
Foto: PrtSc/Zlatno doba/You Tube

Iako smo svi čitali tekstove iz njegove biografije, ali i svedočenja ljudi iz njegovog okruženja, po kojima se moglo zaključiti da je ovaj svetski priznati naučnik i pronalazač imao pomalo i „čudne“ navike.
Bio je izložen čestim nerazumevanjima i osuđivanju okoline, ali on se nije osvrtao na to, već je težio ka svom cilju i pronalascima.

Obzirom da je Nikola Tesla bio ispred vremena u kome živi, možda i ne čudi činjenica da je bio neshvaćen i smatran „čudakom“.

Međutim, bez obzira na sva osporavanja i čudne poglede, on se držao svojih navika, koje su ga dovodile da bistro razmišlja, a tim ostavi iza sebe sve već dobro poznate inovacije bez kojih se život ne bi mogao danas zamisliti.
Mi vam izdvajamo tri njegove navike, a na vama je da odlučite da li ćete ih uvrstiti u vaš život.

1. Dugo razmišljanje

Poznato je da Nikola Tesla nije često izrađivao nacrte patenata na kojima je radio. Jednostavno on ih je zamišljao, vuzualizovao, a kako je i sam govorio patente je izrađivao u svojoj mašti.

Menjao je konstrukcije, prilagođavao ih, dopunjavao i to sve u svojoj glavi, jer kako je govorio, nije bitno da li testira turbinu u svojoj glavi ili u radionici.

Na ovaj način, dugim razmišljanjem, on se duboko koncentrisao i tako je bio u stanju da vizualizuje aktivnosti, kao da ih zaista i izvodi u datom momentu.

2. Svakodnevne šetnje

Ideja o naizmeničnoj struji se rodila upravo tokom jedne od njegovih šetnji.

Kako je sam bio opsesivno kompulsivog ponašanja, on je šetnje svakodnevno upražnjavao, što se kasnije pokazala kao jako dobra navika.

I danas brojni naučnici potvrđuju benefite koje šetnje donose, kako za naše fizičko i psihičko zdravlje, ali i na našu kreativnost.

Šetnja oslobađa um i daje našoj kreativnosti da stupi na scenu.

3. Samoćom je rešavao probleme

Nikola Tesla je bio mišljenja da tokom stvaranja inovacija čovek mora da se osami. Tvrdio je da je um oštriji u samoći. Smatrao je da za razmišljanje nije potrebna velika laboratorija, već samoća je ta koja omogućava da se ideje rađaju, jer je tada kreativnost oslobođena bilo kojih uticaja.

Zet, snaha, zaova, jetrva: Kako su nastali nazivi za rodbinu?

Preuzmite android aplikaciju.