Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да вам мозак ради као мозак Николе Тесле: Навике великог генија

Засигурно један од највећих научника на свету, Никола Тесла је имао навике које су му како је он тврдио обезбеђивале да мозак боље функционише.
Фото: PrtSc/Zlatno doba/You Tube

Иако смо сви читали текстове из његове биографије, али и сведочења људи из његовог окружења, по којима се могло закључити да је овај светски признати научник и проналазач имао помало и „чудне“ навике.
Био је изложен честим неразумевањима и осуђивању околине, али он се није освртао на то, већ је тежио ка свом циљу и проналасцима.

Обзиром да је Никола Тесла био испред времена у коме живи, можда и не чуди чињеница да је био несхваћен и сматран „чудаком“.

Међутим, без обзира на сва оспоравања и чудне погледе, он се држао својих навика, које су га доводиле да бистро размишља, а тим остави иза себе све већ добро познате иновације без којих се живот не би могао данас замислити.
Ми вам издвајамо три његове навике, а на вама је да одлучите да ли ћете их уврстити у ваш живот.

1. Дуго размишљање

Познато је да Никола Тесла није често израђивао нацрте патената на којима је радио. Једноставно он их је замишљао, вузуализовао, а како је и сам говорио патенте је израђивао у својој машти.

Мењао је конструкције, прилагођавао их, допуњавао и то све у својој глави, јер како је говорио, није битно да ли тестира турбину у својој глави или у радионици.

На овај начин, дугим размишљањем, он се дубоко концентрисао и тако је био у стању да визуализује активности, као да их заиста и изводи у датом моменту.

2. Свакодневне шетње

Идеја о наизменичној струји се родила управо током једне од његових шетњи.

Како је сам био опсесивно компулсивог понашања, он је шетње свакодневно упражњавао, што се касније показала као јако добра навика.

И данас бројни научници потврђују бенефите које шетње доносе, како за наше физичко и психичко здравље, али и на нашу креативност.

Шетња ослобађа ум и даје нашој креативности да ступи на сцену.

3. Самоћом је решавао проблеме

Никола Тесла је био мишљења да током стварања иновација човек мора да се осами. Тврдио је да је ум оштрији у самоћи. Сматрао је да за размишљање није потребна велика лабораторија, већ самоћа је та која омогућава да се идеје рађају, јер је тада креативност ослобођена било којих утицаја.

Zet, snaha, zaova, jetrva: Kako su nastali nazivi za rodbinu?

Преузмите андроид апликацију.