Početna > Život i stil
Život i stil

Da li znate šta je „doomscrolling“?

Pandemija, ekonomska kriza, ratno stanje… Ako u poslednje vreme pratite i tražite vesti češće nego inače i onda možda pređete i na čitanje komantara ispod objava, moguće je da ste se upleli u mrežu  „doomscrollinga“.
Foto: Pixabay/Surprising_Shots

Šta je „ ?

„Doomscrolling“ je relativno nov termin koji se odnosi na sklonost traženju i gledanju negativnih vesti u vremenima krize i nesigurnosti, iako nas čini tužnim i depresivnim. To je mehanizam za suočavanje sa stresnim situacijama i pokušaj da se stalnim proveravanjem vesti stekne osećaj kontrole nad situacijom, jer informacije daju neku vrstu osećaja sigurnosti.

Efekat može biti suprotan:

Dugotrajno izlaganje negativnim vestima utiče na naše mentalno zdravlje. Kako „doomscrolling“ utiče na mentalno zdravlje? Ako trčite svaki dan, to će uticati na vaše mišiće. A ako upadnete u zamku „doomscrolling“ to će uticati na vaše mentalno stanje.

Za razliku od nekih drugih, prošlih vremena, vesti su nam danas dostupne u svakom trenutku, pa je ovo stalno izlaganje dodatna opasnost koja daje lažni osećaj kontrole.

„Doomscrolling“ ponavlja obrasce ponašanja u kockanju, jer ne tražimo samo loše vesti već i nešto što će nam dati nadu. Kako kockari pokušavaju da pobede, veća je verovatnoća da će izgubiti. Za one koju su pali pod uticaj „doomscrollinga“ gubitak znači biti izložen istim lošim vestima, kao i svim negativnim psihološkim i fizičkim efektima, kaže psiholog Džejn Vu. Nemačka studija u aprilu 2020. otkrila je vezu između učestalosti, trajanja i raznolikosti izloženosti medijima i porasta simptoma depresije, a istraživači sa „Dartmouth College“ su otkrili da je povećana upotreba mobilnog telefona povezana sa povećanjem anksioznosti, depresije i sedentarnog načina života među studentima.

Foto: Pixabay/Surprising_Shots
Kako prekinuti začarani krug?

Jednom kada prepoznate problem i njegove negativne efekte, najbolje što možete da uradite je da ograničite vreme provedeno na proučavanju vesti i društvenih medija. Ne pratimo vesti 24/7 ne znači da nas nije briga. Ako je potrebno isključite internet i idite u šetnju. Umesto da pratite vesti o događajima na koje ne možete da utičete, fokusirajte se na stvari koje možete da uradite: donirajte, volontirajte, pomozite nekome oko sebe.

Da li lekovi protiv bolova mogu da izleče slomljeno srce?

Preuzmite android aplikaciju.