Шангајска листа ARWU (The Academic Ranking of Word Universities) представља један од најрелевантнијих рејтинга универзитета широм света, а најновија листа најбољих светских Универзитета објављена је на сајту ове институције.
Иако је неформалног карактера, ствар је престижа бити на њој, јер обухвата мање од четири одсто светских универзитета.
Шангајска листа први пут је објављена 2003. године, а рангирање универзитета спроводи Jiao Tong University.
Ове године у рангирању је учествовало више од 2.500 високошколских институција, а на објављеној листи је најбољих 1.000 универзитета у свету.
Критеријуми за рангирање на овој листи су:
- алумни добитници Нобелове награде (и сродних дисциплинарних награда),
- наставници/истраживачи добитници Нобелове награде (и сродних дисциплинарних награда),
- број високо цитираних наставника/истраживача у оквиру одредене научне области,
- број научних радова објављених у часописима Science&Nature,
- број научних радова објављених у часописима са Science Citation Index и Social Science Citation Index,
- академски допринос према наведеним индикаторима у односу на број запослених.
Прва три места са ове листе у овој академској години, заузели су универзитети из САД (Harvard, Stanford и Massachusetts Institute of Technology).
Што се тиче европских универзитета, одлучили смо да вам представимо пет најбољих са ове листе.
University of Cambridge – је државни универзитет у граду Cambridge у источној Енглеској и други је најстарији англофонски универзитет на свету који ради непрекидно од оснивања.
Универзитет Cambridge данас се састоји од 31 факултета, који имају аутономију у свом функционисању, од којих три примају само девојке, а сви остали факултети примају студенте оба пола.
Cambridge привлачи најпаметније и најбоље студенте, истраживаче и академике из целог света, са популацијом студената из 135 различитих земаља.
Универзитет Cambridge броји око 19.000 активних студената.
На овогодишњој Шангајској листи заузео је четврто место.
University of Oxford – је универзитет у граду Oxford у јужној Енглеској. То је најстарији универзитет у англофонском свету.
Универзитет Oxford се састоји од 38 независних факултета и шест сталних приватних верских школа.
Истраживачи на овом Универзитету изучавају главне изазовие са којима се свет суочава: превенција и лечење болести као што су маларија и рак, глобализација, климатске промене, миграције, старење становништва, растући притисак на ресурсе и биодиверзитет.
Универзитет Oxford броји око 22.000 активних студената.
На овогодишњој Шангајској листи заузео је седмо место.
Paris-Saclay University – је истраживачки универзитет са седиштем у Паризу у Француској. То је један од 13 престижних универзитета који су настали из одељења Универзитета у Паризу, познатог као Сорбона.
На предметној Шангајској ранг листи заузима прво место у свету из области математике, девето место на свету из области физике, а налази се и међу 20 најбољих Универзитета у области медицине и пољопривреде.
Универзитет се састоји од пет факултета (наука, медицина, фармација, право-економију-менаџмент и спортске науке).
Такође, налазе се и инжењерска школа, три техничка института специјализована за научне и техничке предмете у Cachan-у, Orsay-у и Sceaux-у, као и додипломске универзитетске школе.
Paris-Saclay универзитет броји више од 48.000 студената.
На овогодишњој Шангајској листи заузео је 16. место.
University College London – је истраживачки универзитет који се налази у самом центру Лондону у Енглеској и саставни је део децентрализованог Универзитета у Лондону.
Сматра се једним од најпрестижнијих универзитета на свету и највећих центара за постдипломске (мастер и докторске) студије у Великој Британији по броју студената.
У саставу Универзитета налази се 11 факултета, у оквиру којих постоји преко 100 одељења, института и истраживачких центара.
Универзитет College London представља један од највећих и најпродуктивнијих центара у Европи за биомедицинску науку у интеракцији са неколико водећих лондонских болница, до светски познатих центара за архитектуру и ликовну уметност.
Универзитет College London броји више од 42.000 студената.
На овогодишњој Шангајској листи заузео је 18. место.
ETH Zurich – je истраживачки универзитет у граду Цириху у Швајцарској. Основан је од стране Швајцарске савезне владе 1854. године.
Универзитет се првенствено фокусира на науку, технологију, инжењерство и математику.
Налази се у саставу швајцарског федералног института за технологију, а део је швајцарског савезног одељења за економске послове, образовање и истраживање.
Универзитет је највећи углед постигао у областима хемије, математике и физике.
ETH Zurich броји више од 25.000 студената из преко 120 земаља, од којих 4.500 похађа докторске студије.
На овогодишњој Шангајској листи заузео је 20. место.
Као и прошле године, Универзитет у Београду и Новом Саду налазе се на овој престижној ранг листи.
У школској 2021/2022. години Универзитет у Београду заузима позицију између 401. и 500. места, а Универзитет у Новом Саду између 901. и 1.000 места.
Univerzitet u Novom Sadu rangiran među 1.000 najboljih svetskih Univerziteta
Преузмите андроид апликацију.