Rašireno je mišljenje da je zadnje sedište, posebno zadnje desno sedište, najbezbednije mesto u vozilu. Ali istraživanje o nesrećama koje je provelo Nemačko udruženje osiguravača od nezgoda (UDV) pruža nove uvide.
Analiza na početku pokazuje da je samo deset odsto povređenih u saobraćajnim nezgodama sedelo na zadnjem sedištu. Međutim, ovaj broj treba uzeti u kontekst jer su na većini putovanja zadnja sedišta prazna.
UDV ističe i da je u sličnim nezgodnim situacijama oko 70 odsto povreda na zadnjim sedištima bilo jednako ozbiljno kao i na prednjim. U oko 20 odsto slučajeva povrede su bile teže.
Ovo se pripisuje činjenici da putnici na zadnjim sedištima često nisu pravilno vezani ili sede u položajima koji povećavaju rizik od povreda u slučaju nesreće.
Drugi razlog povećanog rizika od povreda na zadnjem sedištu je loš kvalitet bezbednosne opreme.
Dok su zatezači pojaseva, ograničavači sile sigurnosnih pojaseva i vazdušni jastuci obično standardna oprema na prednjim sedištima, ove bezbednosne funkcije su često dostupne samo kao opcija na zadnjim sedištima.
Zanimljivo je da je vozačeva strana generalno najbezbednije mesto u automobilu, jer su mnogi bezbednosni sistemi dizajnirani da zaštite vozačevu stranu.
Za decu, međutim, stručnjaci i dalje preporučuju sredinu zadnjeg sedišta, jer to nudi najveću zonu zgužvanosti u svim pravcima, a deca su najbolje zaštićena u posebnim dečijim sedištima.
Preuzmite android aplikaciju.