Prirodni fenomen cvetanja reke danas se može doživeti samo na jednoj reci u Evropi, koja protiče i kroz našu zemlju, dok je u svetu to moguće videti jedino na reci Huang Ho (Žuta reka) u Kini.
U pitanju je reka Tisa, na kojoj se rojenjem insekta ,,Palingenia longicauda“ poznatijeg pod nazivom tiski cvet, koji živi u mulju kao larva čak tri godine, nakon čega izlazi na površinu reke gde započinje ljubavni ritual parenja, a sve sa ciljem produženja vrste, pruža jedinstveno uživanje za sve ljubitelje prirode.
Tisa je inače najduža pritoka Dunava, izvire u Ukrajini, na Karpatima u oblasti Bukovina, i dalje prolazi kroz Mađarsku, Rumuniju, Slovačku i našu zemlju, a u Dunav se uliva nasuprot Starog Slankamena.
Nakon samo nekoliko minuta od izlaska na površinu larva tiscog cveta postaje leptir, koji se ubrzo zatim oslobađa košuljice kako bi započeo svoj let.
Tisci cvet nema usta ili organe za varenje, pa mu životni vek pored tri godine koje provede kao larva, traje svega još taj jedan dan koji provede u parenju, nakon čega mužjaci ubrzo umiru, dok ženke žive još neko vreme leteći iznad reke, pa se spuštaju na vodu kako bi odložili sitna jajašca koja tonu na dno reke. Oplođena jajašca ukopavaju se tako u korito reke, gde opet provode tri godine. Međutim, zadivljujuća predstava prirode koja traje samo jedan dan svakako da dodatno doprinosi i daje na značaju ovim prelepim insektima koje nazivaju i ,,krilati konji“, a koji su svoje utočište pronašli baš na reci Tisi.
Ovaj fenomen cvetanja reke Tise dešava se svake godine uglavnom u junu mesecu nakon što se poklope svi hidrološki i vremenski uslovi, a najbitnije od svega je da temperatura vode dostigne 23 stepena celzijusa.
U svakom slučaju ovaj vodeni insekt predstavlja i najbolji indikator čistoće reke, a imajući u vidu da larve tiskog cveta žive u glinovitoj podlozi mulja, sve dok cveta tiski cvet reka Tisa je čista.
Mačkov sprud i drugi biseri Dunava postaju sastavni deo parka prirode ,,Poloj“
Preuzmite android aplikaciju.