Почетна > Индекс
Индекс Свет

Да ли знате која је највећа библиотека на свету? (ФОТО)

Сама реч библиотека је грчког порекла и сложена је од две речи: biblion – што значи књига и theke – што значи ковчег, преградак или ормар.
библиотека
Фото: WikimediaCOmonns/Carol M. Highsmith

Сама реч  biblion – књига настала је према имену феничког града Библиоса, одакле су стари Грци набављали листове  папируса, по којима су онда писали и слагали их (тачније: савијали) у књиге – библиосе.

Прве библиотеке настале су пре више хиљада година а основане су убрзо након што су људи почели да чувају податке у писаној форми. У овим библиотекама, које датирају од 2500. године пре нове ере, могле су да се нађу плоче од глине. Већина тих библиотека је уништена, али су нека дела из њихових колекција ипак сачувана.

Народ Месопотамије је већ око 700. године пре нове ере имао је добро уређене библиотеке по својим храмовима и палатама.

Најстарија позната библиотека на свету највероватније је основана у том периоду, а њен оснивач био је асирски краљ Асурбанипал.

У Египту посебно место заузимала је Александријска библиотека, коју је изградио Александар Велики у трећем веку пре нове ере.

Она је била је највећа и најпознатија библиотека античког света. Сматра се да је инспирацију за њену изградњу добио приликом обиласка Асурбанипалове библиотеке.

Желео је да сакупља дела народа које је покорио, да их преведе на грчки и чува у својој библиотеци. Она је изгорила у пожару 50-их година пре нове ере.

Да ли знате која је библиотека данас највећа на свету?

Америчка Конгресна Библиотека (US Library of Congress) је национална библиотека САД, смештена у Капитол Хилу у Вашингтону, по свим стандардима сматра се за највећу библиотеку на свету.

Конгресна библиотека је основана 24. априла 1800. године, када је председник Џон Адамс потписао акт Конгреса, који је предвиђао пренос седишта владе из Филаделфије у нови главни град Вашингтон.

Представља најстарију федералну културну институцију у САД.

библиотека
Фото: WikimediaCOmonns/Kurt Kaiser

Председник Томас Џеферсон одиграо је важну улогу у успостављању структуре Конгресне библиотеке.

Он 26. јануара 1802. потписао је закон који је председнику омогућио да именује библиотекара Конгреса и успостави Заједнички комитет за библиотеку који ће то регулисати и надзирати.

библиотека
Фото: WikimediaCOmonns/USCapitol – First Library of Congress Plaque

Многи је називају и „Истраживачком руком“ Конгреса Сједињених Америчких Држава.

Чланови Конгреса који израђују законе не морају нужно сами да врше истраживања, јер постоји читав тим запослених у Конгресној библиотеци који ће то учинити уместо њих.

Фото: Pixabay/David Mark
Библиотека је смештена у три зграде на Капитол Хилу у Вашингтону. Такође, одржава центар Калпепер у Вирџинији.

Њена збирка укључује преко 29 милиона каталогизованих књига и других штампаних материјала на преко 470 језика.

библиотека
Фото: WikimediaCOmonns/Thomas Wozniak

Више од пола материјала нису на енглеском језику. У библиотеци се налази милион издања светских новина из задњих тристо година.

Садржи више од 14 милиона фотографија, 5,5 милиона мапа, осам милион нотних записа и 70 милиона рукописа.

Фото: WikimediaCOmonns/Arcaist

У њој се чувају и најважнији амерички филмови, као и збирке ретких књига (укључујући и примерак Гутенбергове Библије).

Садржи невероватних 150,000,000 издања, исту у просеку посећује 1,750,000 људи годишње, а има и више од 3.500 запослених.

Библиотеком руководи конгресни библиотекар.

Biblioteka jednog novosadskog fakulteta druga je po veličini u AP Vojvodini

Преузмите андроид апликацију.