Početna > Novi Sad > Novosadske priče

Novi Sad Novosadske priče Srbija

Da li znate koja je najstarija štedionica u Srbiji i gde su Novosađani nekada čuvali svoje pare?

Štednja se u Srbiji vekovima praktikovala kroz onu staru frazu „šuške ispod slamarice“, odnosno organizacija koju danas poznajemo kroz bankovne sisteme, nije postojala. Sve do 19. veka ljudi su svoje materijalno bogatstvo čuvali u svojim domovima, dok se u Srbiji nije otvorila prva štedionica.
Foto: Pexels/Skitterphoto

Ova štedionica nastala je 1864. godine i bila je poznata kao Novosadska štedionica.

Novosadska štedionica – prva štedionica u Srbiji

Novosadska štedionica nastala je 1864. godine. Prema izvorima Kulturnog centra Novi Sad štedionica je osnovana srpskim kapitalom. Obrazovana u vreme kada je Vojvodstvo Srbije i Tamiškog Banata već bilo ukinito, a Banat i Bačka priključeni hazburškoj Ugarskoj, te je sa razlogom, vrlo brzo, izmenjen status novosadske štedionice.

Novosadska štedionica je vrlo brzo pretvorena u Mađarski novčani zavod, a ostala je upamćena kao prva štedionica u Srbiji.

Njena zgrada nalazila se na Trgu slobode broj 7, a danas je upamćena kao najstarija institucija, odnosno novčani fond u Srbiji, koji je privatizacijom 2005. godine otkupljena od strane Erste banke.

Zanimljivo je da je danas Novosadska banka upamćena kao prvi osnovani novčani fond u Republici Srbiji, pre nego što se stvorila preteča današnje Narodne banke Srbije.

Otvaranje prvih nacionalnih štedionica, banaka i Narodne banke Srbije

Posle Novosadske štedionice, nekoliko decenija kasnije, odnosno 1890. godine formiran je i Centralni kreditni  zavod, kao i Srpska zadružna banka. Zanimljivo je da je Narodna banka Srbije osnovana 1884. godine kao Privilegovana narodna banka Kraljevine Srbije. Od tada pa do danas, Narodna banka Srbije je menjala svoje ime, a zadržala svoju primarnu funkciju – postizanju finansijske stabilnosti, štampanju, očuvanju i štampanju nacionalne valute – dinara.

Treba istaći da se Vojvođanska banka kasnije nalazila u zgradi Novosadske štedionice. Mada je ona nastala od  kreditne zadruge, svoje postojanje broji od 1868. godine. Trajala je sve do 2006. godine, kada je privatizovana od Grčke nacionalne banke, a potom je od 2017. godine postala deo OTP grupacije.

Vojvođanska banka je svoj naziv dobila 1973. godine, a naziv koji je pre toga je nosila Privredna banka Novi Sad.

Danas je pored Narodne banke Srbije, Banka Poštanska štedionica je jedina banka koja na teritoriji Republike Srbije većinski u vlasništvu države.

Priča o palati „Štedionice“ na novosadskom Trgu slobode (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.