Почетна > Нови Сад > Новосадске приче

Нови Сад Новосадске приче Србија

Да ли знате која је најстарија штедионица у Србији и где су Новосађани некада чували своје паре?

Штедња се у Србији вековима практиковала кроз ону стару фразу „шушке испод сламарице“, односно организација коју данас познајемо кроз банковне системе, није постојала. Све до 19. века људи су своје материјално богатство чували у својим домовима, док се у Србији није отворила прва штедионица.
Фото: Pexels/Skitterphoto

Ова штедионица настала је 1864. године и била је позната као Новосадска штедионица.

Новосадска штедионица – прва штедионица у Србији

Новосадска штедионица настала је 1864. године. Према изворима Културног центра Нови Сад штедионица је основана српским капиталом. Образована у време када је Војводство Србије и Тамишког Баната већ било укинито, а Банат и Бачка прикључени хазбуршкој Угарској, те је са разлогом, врло брзо, измењен статус новосадске штедионице.

Новосадска штедионица је врло брзо претворена у Мађарски новчани завод, а остала је упамћена као прва штедионица у Србији.

Њена зграда налазила се на Тргу слободе број 7, а данас је упамћена као најстарија институција, односно новчани фонд у Србији, који је приватизацијом 2005. године откупљена од стране Ерсте банке.

Занимљиво је да је данас Новосадска банка упамћена као први основани новчани фонд у Републици Србији, пре него што се створила претеча данашње Народне банке Србије.

Отварање првих националних штедионица, банака и Народне банке Србије

После Новосадске штедионице, неколико деценија касније, односно 1890. године формиран је и Централни кредитни  завод, као и Српска задружна банка. Занимљиво је да је Народна банка Србије основана 1884. године као Привилегована народна банка Краљевине Србије. Од тада па до данас, Народна банка Србије је мењала своје име, а задржала своју примарну функцију – постизању финансијске стабилности, штампању, очувању и штампању националне валуте – динара.

Треба истаћи да се Војвођанска банка касније налазила у згради Новосадске штедионице. Мада је она настала од  кредитне задруге, своје постојање броји од 1868. године. Трајала је све до 2006. године, када је приватизована од Грчке националне банке, а потом је од 2017. године постала део ОТП групације.

Војвођанска банка је свој назив добила 1973. године, а назив који је пре тога је носила Привредна банка Нови Сад.

Данас је поред Народне банке Србије, Банка Поштанска штедионица је једина банка која на територији Републике Србије већински у власништву државе.

Priča o palati „Štedionice“ na novosadskom Trgu slobode (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.