Da li ste se nekada našli u situaciji da tražite određenu adresu u Novom Sadu i da nikako ne možete da je pronađete i čini vam se da rasporedi kućnih brojeva nemaju nikakvog smisla? Pomoću uredbe „o utvrđivanju kućnih brojeva, označavanju zgrada brojevima i označavanju naziva naseljenih mesta, ulica i trgova“ objasnićemo vam po kojem su novosadske ulice „numerisane“.
Prvo što je potrebno da znate, jeste da je nadležna organizaciona jedinica Republičkog geodetskog zavoda u gradu zadužena za označavanje kuća i zgrada brojevima.
Kućni broj utvrđuje se za sve stambene i poslovne zgrade, građevinske parcele, kao i privremene objekte izgrađene ili postavljene u skladu sa propisima o planiranju i gradnji.
Po članu 5. ove uredbe jedino se za zgrade koje služe u poljoprivredne svrhe (ambari, silosi, štale i slično), ne utvrđuje kućni broj.
Takođe je važno znati da se utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva vrši posebno za svako naseljeno mesto i posebno za svaku ulicu u naseljenom mestu, pri čemu zgrade, odnosno građevinske parcele, sa leve strane ulice, odakle počinje utvrđivanje, dobijaju neparne kućne brojeve, počev od broja 1, a zgrade sa desne strane ulice, parne brojeve, počev od broja 2.
Prethodnu informaciju verovatno većina stanovnika Srbije zna, ali ono što je manje poznato, jeste kako se označava početak ulice?
„Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva u svakoj ulici vrši se sa kraja ulice koji je bliži glavnom delu, odnosno centru naseljenog mesta i nastavlja u pravcu periferije“, piše u uredbi, što je jasan indikator da se centar grada uzima kao orijentir.
U uredbi se navodi još nekoliko pravila, koja će vam znatno pomoći kod traganja za određenim adresama u gradu:
„Za dve ili više zgrada u istoj ulici ne može se utvrditi isti kućni broj.“
„Ako zgrada ima više ulaza neposredno vezanih za ulicu, svakom ulazu utvrđuje se poseban kućni broj.“
„Ako utvrđivanje dodatnog kućnog broja za ulaz u zgradu izaziva potrebu promene ostalih kućnih brojeva na zgradama, za sve ulaze u zgradu utvrdiće se isti kućni broj kome se dodaju slovne oznake po azbučnom redu, počev od slova A“. Treba još napomenuti da se uz brojeve koriste isključivo velika slova.
Za dvorišne zgrade utvrđuje se kućni broj ulične zgrade kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu, a ako ulična zgrada ima više ulaza sa kućnim brojem utvrđenim slovnim oznakama, dvorišnoj zgradi se utvrđuje kućni broj ulične zgrade sa narednom slovnom oznakom.
Sada kada znamo kako se obeležavaju brojevi u ulicama, ostaje pitanje – kako se oni utvrđuju na trgovima i na keju?
Što se tiče trgova, tu se reguliše po sistemu kazaljke na satu, počev od ugla glavne ulice (centra) i od broja 1.
Sa kejom je ista situacija kao sa ulicama, sa tim da se obeležavaju neparnim brojevima sa kraja ulice koji je bliži glavnoj ulici, odnosno glavnom putu, počev od broja 1.
Utvrđivanje kućnih brojeva i označavanje zgrada brojevima u naseljenim mestima razbijenog tipa, odnosno u kojima ne postoje ulice, vrši se onim redom koji je najpovoljniji i najkraći prilaz od jedne ka drugoj zgradi.
Budući da se u Novom Sadu u prethodnim godinama podiglo mnogo novih stambenih zgrada, postavlja se pitanje – kako se one obeleže brojevima, a da ne uruše ustanovljeni redosled?
„Zgradi sagrađenoj između dve postojeće zgrade posle izvršenog utvrđivanja kućnih brojeva, utvrđuje se kućni broj prve susedne zgrade manjeg kućnog broja, kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu“, navedeno je u uredbi.
Vlasnik, odnosno investitor nove zgrade ili privremenog objekta dužan je da, u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave početka izvođenja radova, podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja i označavanje zgrade.
Nadamo se da smo vam razjasnili proces obeležavanja kućnih brojeva u Novom Sadu. Međutim budući da su neke građevine u Novom Sadu još iz 18. veka, nisu sve ulice uređene po ovoj uredbi. Najpoznatiji primer jeste Rumenačka ulica u Novom Sadu, sa svojim „pijanim brojevima“.
O ovim izuzecima pisaćemo u nekim narednim tekstovima.
Preuzmite android aplikaciju.