Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Da li znate gde se u Novom Sadu nalazi Menratova palata?

Dvospratna Menratova palata, izgrađena je u stilu secesije, sa osnovom u obliku ćiriličnog slova „Š“. Građena je 1908. godine, a useljena već 1910. godine, za vlasnika Jožefa Menrata, poznatog novosadskog trgovca nameštajem.
Foto: Istorijski arhiv Grada Novog Sada

Pre nego što je palata izgrađena, na tom mestu se nalazila stolarska radionica i magacin nameštaja velikih firmi iz čitave carevine „L. Menrath & Sohn“ („L. Menrat i sin“), a čiji je osnivač i vlasnik bio Jožefovov otac, Lorenco.

Početkom 20. veka firmu „L. Menrath & Sohn“ je zahvatio požar, u kojem je postojeći objekat u velikoj meri oštećen. Kako bi obnovio porodični posao i dom, Lorencov sin, Jožef, došao je na ideju da sagradi velelepnu zgradu.

Da bi svoju zamisao sproveo u delo i podigao reprezentativni objekat, Jožef Menrat je, uz plac na kojem se nalazila njegova stara kuća, morao da kupi i susedni plac na kojem se nalazila kuća Vilhelma Vajsa.

Projekat za palatu uradio je Lipot Baumhorn, koji je osim ove prelepe zgrade projektovao i novosadsku Sinagogu, kao i još neke zgrade od velike arhitektonsko-estetske i istorijske vrednosti za Novi Sad.

Foto: Gradske info

Palata je zamišljena u zatvorenom tipu sa unutrašnjim dvorištem, većim brojem manjih i većih stanova, lokalima, radnjama i velikim magacinskim prostorom u dvorišnom delu. Porodica Menrat je živela u dva stana na gornjem spratu, a njihova trgovina nameštajem se nalazila u prizemlju, neposredno uz tadašnju Glavnu ulicu (danas ulicu Kralja Aleksandra).

Foto: Gradske info

Upečatljiva je glavna fasada sa balkonima i bogato ukrašenim gvozdenim ogradama. Iznad i između prozora nalazi se malterska plastika u obliku frizova, ornamenata i maski. Mansardni krov pokriven je eternit pločama.

Foto: Gradske info
Nakon Drugog svetskog rata, zgrada je nacionalizovana, a marta 1948. godine u prizemlju dvorišta palate useljena je štamparija Agitpropa. Pedesetih godina tu se nalazila čuvena papirnica „Branko Radičević“.

Probijanjem Bulevara Mihajla Pupina ’60-tih godina 20. veka, malo je falilo da Menratova palata bude potpuno uništena, jer se našla na trasi budućeg bulevara, ali je ipak završila na samom kraju niza kuća parne strane ulice Kralja Aleksandra.

Rekonstrukcija Menratove palate je izvršena između 2003. i 2007. godine

Iako je prednja fasada zgrade lepo sređena, isto se ne može reći i za njenu bočnu stranu, okrenutu do Bulevara Mihajla Pupina, jer trpi posledice gustog saobraćaja.

Svojim frontalnim delom Menratova palata se nalazi u ulici Kralja Aleksandra, a ispred ove velelepne zgrade smestio se kafić „Trčika“. Sledeći put kada svratite u „Trčiku“ na kaficu, sedite u baštu ovog kafića, prisetite se priče o Menratovoj palati i uživajte u prelepoj arhitekturi.

Priča o palati Vatikan u Novom Sadu

 

Preuzmite android aplikaciju.