Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Да ли знате где се у Новом Саду налази Менратова палата?

Двоспратна Менратова палата, изграђена је у стилу сецесије, са основом у облику ћириличног слова „Ш“. Грађена је 1908. године, а усељена већ 1910. године, за власника Јожефа Менрата, познатог новосадског трговца намештајем.
Фото: Историјски архив Града Новог Сада

Пре него што је палата изграђена, на том месту се налазила столарска радионица и магацин намештаја великих фирми из читаве царевине „L. Menrath & Sohn“ („Л. Менрат и син“), а чији је оснивач и власник био Јожефовов отац, Лоренцо.

Почетком 20. века фирму „L. Menrath & Sohn“ је захватио пожар, у којем је постојећи објекат у великој мери оштећен. Како би обновио породични посао и дом, Лоренцов син, Јожеф, дошао је на идеју да сагради велелепну зграду.

Да би своју замисао спровео у дело и подигао репрезентативни објекат, Јожеф Менрат је, уз плац на којем се налазила његова стара кућа, морао да купи и суседни плац на којем се налазила кућа Вилхелма Вајса.

Пројекат за палату урадио је Липот Баумхорн, који је осим ове прелепе зграде пројектовао и новосадску Синагогу, као и још неке зграде од велике архитектонско-естетске и историјске вредности за Нови Сад.

Фото: Градске инфо

Палата је замишљена у затвореном типу са унутрашњим двориштем, већим бројем мањих и већих станова, локалима, радњама и великим магацинским простором у дворишном делу. Породица Менрат је живела у два стана на горњем спрату, а њихова трговина намештајем се налазила у приземљу, непосредно уз тадашњу Главну улицу (данас улицу Краља Александра).

Фото: Градске инфо

Упечатљива је главна фасада са балконима и богато украшеним гвозденим оградама. Изнад и између прозора налази се малтерска пластика у облику фризова, орнамената и маски. Мансардни кров покривен је етернит плочама.

Фото: Градске инфо
Након Другог светског рата, зграда је национализована, а марта 1948. године у приземљу дворишта палате усељена је штампарија Агитпропа. Педесетих година ту се налазила чувена папирница „Бранко Радичевић“.

Пробијањем Булевара Михајла Пупина ’60-тих година 20. века, мало је фалило да Менратова палата буде потпуно уништена, јер се нашла на траси будућег булевара, али је ипак завршила на самом крају низа кућа парне стране улице Краља Александра.

Реконструкција Менратове палате је извршена између 2003. и 2007. године

Иако је предња фасада зграде лепо сређена, исто се не може рећи и за њену бочну страну, окренуту до Булевара Михајла Пупина, јер трпи последице густог саобраћаја.

Својим фронталним делом Менратова палата се налази у улици Краља Александра, а испред ове велелепне зграде сместио се кафић „Трчика“. Следећи пут када свратите у „Трчику“ на кафицу, седите у башту овог кафића, присетите се приче о Менратовој палати и уживајте у прелепој архитектури.

Priča o palati Vatikan u Novom Sadu

 

Преузмите андроид апликацију.