Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Da li znate gde se nalazi crkva Snežne Gospe u Novom Sadu i kako je dobila ime?

U Novom Sadu nalazi se veliki broj verskih objekata. Najveći broj su crkve za pravoslavne vernike, ali postoje i drugi verski objekti, od kojih se posebno ističu rimokatoličke crkve.
Foto: PrtSc/Facebook/Svetište Gospe Snježne na Tekijama
Crkva Snežna Gospa na Tekijama je jedna takva, a o njenoj vrednosti se piše sa posebnom pažnjom.
Priča o nastanku crkve Snežna Gospa na Tekijama

Crkva Snežna Gospa na Tekijama je rimokatolička crkva, nastala pre nekoliko vekova na tlu Novog Sada, tačnije u gradskom naselju Petrovaradin.

Priča o nastanku ove crkve je posebno zanimljiva i datira još iz perioda Osmanske vlasti.

Naime, u vreme najezde Turaka na evropsko tlo, pogotovo u 16. veku, Turci su u Srbiji uveliko pravili svoje baze. Nije to samo bilo pustošenje, već i odomaćivanje turskog stanovništva na teritoriji Srbije.

Crkva Snežna Gospa na Tekijama se nalazi u Petrovaradinu, na putu za Sremske Karlovce i smatra se da je na ovom mestu, pre najezde Turaka, umesto ove crkve bila takođe crkva, posvećena Devi Mariji.

U 16. veku, tačnije 1526. godine, ova crkva posvećena Devi Mariji – preteča crkvi Snežna Gospa na Tekijama, je srušena i umesto nje je podignuta džamija.

Džamija sa svojim karakterističnim izgledom služila je Turcima sve do njihovog poraza. Čak i naziv koji se sadrži u sadašnjem imenu crkve, datira od Turaka. Naime, reč tekija su koristili Turci da bi označili manastir.

Oko 1690. godine, kada su Turci počeli da napuštaju ovaj predeo, na ovu staru versku građevinu je umesto džamije opet postavljena katolička crkva.. Tadašnja novonastala katolička crkva se još jedanput posvećuje Devici Mariji, ali ovaj put začeću Device Marije, dok sadašnje ime crkve Snežna Gospa na Tekijama datira iz 1716. godine i vezana je za bitku između Austrijskog i Osmanskog carstva koja se desila iste te godine,  5. avgusta.

Foto: Wikimedia Commons/Serbian Wikipedia
Snežna Gospa i Tekije – veliko svetište

Naime, nakon povlačenja i primirja Turaka sa Austrijom u 17. veku, već početkom 18. veka događa se još jedan napad turske vojske na austrijsku, vođen željom turskog osvajača da opet pokuša da osvoji Austrijsko carstvo.

Okršaj turske i austrijske vojske dogodio se 1716. godine i to upravo u bici kod Petrovaradina. Tada je tursku vojsku predvodio Damit Ali Paša, a austrijsku vojsku Eugen Savojski. Iako je turska vojska bila brojnija, austrijska vojska je odnela pobedu i to upravo u blizini crkve začeća Device Marije. Za austrijskog vojskovođu Eugena Savojskog koji je u ratovima sa sobom uvek nosio ikonu Deve Marije i Isusa, ovo je bio očigledan znak.

Na dan kada su se ove dve vojske sukobile proslavljao se katolički verski praznik Snežne Gospe. Praznik slavi godišnjicu posvete bazilike svete Marije Velike u Rimu. A Snežna Gospa se zove jer se Gospe (Majka Božija) javila u snu rimskom papi i naredila da joj izgrade crkvu na mestu koje će biti obeleženo snegom.

Tako je ova crkva u Petrovaradinu dobila status svetilišta Deve Marije (Majke Božije) i njene velike sile koja je zaštitila teritoriju i narod od Osmanske vlasti u bici kod Petrovaradina.

Crkva Snežne Gospe na Tekijama ističe se po svom neogotskom stilu, a smatra se da se pre Drugog svetskog rata i pohoda ustaša u ovoj crkvi nalazili i drugi oltari poput pravoslavnog i protestantskog.

Crkva, ne samo da se ističe po svojoj energiji, već i po zanimljivom izlgedu.

Na poslednjoj kupoli nalazi se specifičan simbol u vidu krsta i meseca. Krst je postavljen iznad meseca što simboliše pobedu hrišćanstva nad islamom.

Priča o Nikolajevskoj crkvi, najmanjoj crkvi u Novom Sadu

Preuzmite android aplikaciju.