U zaleđu Vladičanskog dvora, u starom jezgru grada, nalazi se jedna naizgled sasvim obična prodavnica sa unikatnim predmetima. Međutim, prvi pogled ume da zavara, u pitanju je neobično i veoma posebno mesto, mesto na kome kada potrošite novac, zapravo činite jedno humano delo.
“Inkluzivno mesto“ je prodavnica u kojoj se prodaju rukotvorine pravljene od strane učenika ili štićenika koji koriste neke od dodatnih usluga iz oblasti socijalne zaštite Škole za osnovno i srednje obrazovanje “Milan Petrović“.
Prodavnica je na ovoj adresi otvorena 2019. godine, međutim, slična prodavnica i umetnička galerija škole dugi niz godina postojale su u Železničkoj ulici. Ipak, kada je ta prodavnica zatvorena, prostorije u kojima se sada nalazi “Inkluzivno mesto“, školi “Milan Petrović“, ustupio je na korišćenje Grad Novi Sad.
Tako da je prema rečima, zadužene za osnose sa javnošću u ovoj ustanovi, Svetlane Kekić, za Novosađane ovo samo nova lokacija, ali ne i nova vrsta prodavnice.
U prodavnici su dostupni raznovrsni proizvodi poput umetničkih predmeta, štrikanih šalova i tkanih materijala, ukrasnih predmeta, čajeva, začina i zimnice. Ipak, u poslednje vreme, zbog sve većeg broja turista kojima je Novi Sad postao interesantna destinacija, u “Inkluzivnom mestu“ mogu se pazariti i suveniri.
“Ideja da se proizvodi koji nastaju u školskim radionicama, dnevnim boravcima i u Edukativnom kampu Škole na Čeneju ponudi na prodaju, postoji i realizuje se u našem gradu skoro trideset godina. To je način da se promoviše rad naših učenika i korisnika i tako doprinese njihovoj socijalnoj inkluziji“, rekla je za naš portal Svetlana Kekić, zadužena za odnose sa javnošću u ovoj ustanovi.
Na pitanje gde odlazi novac od prihoda koji prodavnica ostvaruje Svetlana nam je odgovorila:
“Novac koji se zaradi prodajom proizvoda usmerava se na nabavku novih materijala, kako bi rad u radionicama mogao nesmetano da se nastavi.
Sve predmete koji su dostupni u prodavnnici proizvode učenici i korisnici škole “Milan Petrović”, dakle osobe s različitim vrstama invaliditeta, uz podršku nastavnika i radnih instruktora – kolega različitih zanimanja i umetničkih sklonosti.“
Te radionice zapravo predstavljaju praksu za buduće zanimanje, ali i radnu terapiju za polaznike. Tokom njihovog trajanja deca izrađuju nakit, odevne predmete, predmete od recikliranog metala, učestvuju u tkačkoj, mašinskoj, keramičkoj i stolarskoj radionici, ali učestvuju i u poljoprivrednoj radionici na salašu na Čejenu gde prave jestive proizvode.
Istina je da Novosađani zaista prepoznaju značaj ovakvog kreativnog kutka i “Inkluzivno mesto“ danas ima dosta kupaca, kako onih koji se vraćaju sa Riblje pijace pa im originalne rukotvorine privuku pažnju, tako i onih sa humanim namerama koji su svojom kupovinom želeli da potpomognu njihov rad.
“Inkluzivno mesto“ možete posetiti svim radnim danima u periodu od 9 do 17 časova, dok su subota i nedelja neradni dani.
Preuzmite android aplikaciju.