Ušni vosak je kombinacija cerumena, koji proizvode lojne žlezde da bi koža u uhu bila vlažna, i mrtvih ćelija kože koje se izbacuju iz ušnog kanala.
Uši su „dizajnirane“ da se same čiste izbacivanjem cerumena iz kanala, a guranjem štapića u uši narušavamo tu „ravnotežu“ i to može čak dovesti do povećanja proizvodnje cerumena.
Osim toga, pokušajem da očistimo ušni kanal štapićima za uši, možemo učiniti i suprotno, odnosno ugurati cerumen u kanal i takvim redovnim radnjama, vremenom, možemo stvoriti „čep“ koji na kraju treba ukloniti od strane doktora.
Ne samo da ušni vosak sprečava nakupljanje prašine i prljavštine oko bubne opne, već pruža i antibakterijsku zaštitu i podmazuje uvo.
Kada se ušna vosak osuši, svaki pokret čeljusti pomaže da se ušna vosak pomeri ka spolja. Ne ispirati vodom Svakako bi trebalo da izbegavate čišćenje ušiju špricem za ubrizgavanje vode u uvo.
Iako ovo zvuči kao bezbedan metod za ispiranje voska, voda se može „zarobiti“ iza cerumena i uzrokovati njegovo bubrenje zbog vlage i stvoriti problem.
Međutim, postoji nešto što možete učiniti sami kod kuće. Stavite kap ili dve vodonik peroksida u uho 10 minuta pre tuširanja.
Peroksid će rastvoriti cerumen i nečistoće i isprati se tokom tuširanja, kažu lekari.
Ovo možete uraditi jednom mesečno. Ako vam je koža oko ušnog kanala suva i zbog toga se cerumen više luči u ušnom kanalu, svaki dan stavite nekoliko kapi mineralnog ulja u uvo da bi kanal bio vlažan.
To je kao stavljanje losiona na kožu. Budite oprezni ako ste imali operaciju uha ili rupu u bubnoj opnoj, u tom slučaju nemojte raditi ništa od ovoga, već se konsultujte sa svojim lekarom.
Ljudi koji konzumiraju više ovog povrća imaju manji rizik od hipertenzije
Preuzmite android aplikaciju.