Početna > Život i stil
Život i stil

Da li treba da čistimo pupak i kako?

Da li je pupak taman dovoljan za pranje kada se tuširamo ili mu treba posvetiti više pažnje?
Foto: Pixabay/Tumisu

Dermatolozi kažu da nije sve tako jednostavno. Čini se da je pupak idealan dom za razvoj bakterija.

Potrebno je da se očisti kao i ostatak kože, navode dermatolozi. Bilo da vam je pupak ispupčen ili uvučen, na njemu se mogu nakupiti prašina, prljavština i bakterije, a procenjuje se da u predelu pupka živi oko 67 različitih vrsta bakterija.

Ako vam pupak nije uvučen, lakše ćete ga oprati, ali ako je uvučen, teško je uočiti gde je prljavština, pa je najbolje da natopite peškir i operete ga.

Tuširanje će oprati nešto prljavštine, ali ne svu. Ako to ne učinite, sva prljavština koja ostane, mrtva koža, tkanine i bakterije mogu izazvati neprijatan miris, ali i infekcije.

Može doći i do stvaranja kamena pupčane vrpce, koji nastaju kalcifikacijama sebuma i keratina koji izgleda kao kamen. Što duže ostane u pupku, veće su šanse da dođe do infekcije.

Takođe je važno napomenuti da ne morate da pravite kamen da biste inficirali pupak, to se može desiti i zbog nakupljanja prljavštine.

Koliko često treba da čistimo pupak?

Ne postoji čvrsto pravilo koliko često morate da perete pupak, ali bi bilo pametno da to radite jednom ili dva puta nedeljno. Signal da je vreme da operete pupak je ako vidite prljavštinu na njemu, a može biti crna ili boje kože. Ako vas nešto svrbi ili iritira pupak, vreme je za čišćenje.

Kako očistiti pupak?

U stvari, pupak treba da čistite malo drugačije od ostatka tela. Evo šta doktori savetuju:

Namočite štapić za čišćenje ušiju u blagi sapun. Očistite pupak nežnim pokretima. Kada skinete vatu, ako je prljava, zamenite je novom. Ponavljajte dok sve ne bude čisto. Biće vam lakše da ga očistite ako to uradite kada se tuširate. Ako imate probušen pupak i nosite nakit, proverite sa svojim lekarom da li je najbolje da očistite pupak jer će možda biti potrebna dodatna uputstva.

Ako je pupak nedavno probušen, dobro je koristiti antibakterijski sapun dok rana ne zaraste, a ako ste dugo imali bušenje pupka, možete koristiti obične sapune.

Ako vam je palo na pamet da pupak očistite alkoholom, lekari se slažu da to može, ali nije neophodno. Čišćenje sapunom i vodom daje jednake rezultate, a i sigurnije je. Naravno, ako primetite da nešto nije u redu, obratite se lekaru, bilo da je u pitanju osećaj bola, neprijatnog mirisa ili crvenila.

Ovih 7 neprijatnih mirisa otkrivaju da morate da posetite lekara

Preuzmite android aplikaciju.