Због емисије метана су краве, то јест производња млека и јунетине, означени као велики загађивачи климе, aли то је само пола истине.
Једна од еколошких предности краве је што много једе, вари и излучује.
На имању породице Лоренц у месташцу Фел у централној Немачкој током лета има мање посла око крава. Право из штале излазе на пашњак. Ово газдинство се бави био-производњом и Свену Лоренцу је веома важно да поправи лош имиџ који краве уживају када се прича о климатским променама.
„Испашом наше краве на травнатим површинама доприносе стварању хумуса, а то помаже у везивању угљен-диоксида из атмосфере“, каже овај пољопривредник.
За 120 крава музара он има 80 хектара пашњака. Идилични призор не поклапа се са налазима неких студија да држање великих говеда малтене више штети клими од друмског саобраћаја. Краве су на удару посебно јер свака ослободи преко стотину килограма метана годишње, а метан је десет до двадесет пута штетнији од угљен-диоксида.
Међутим, поређење са аутомобилима је неправедно јер се кравама урачунавају и штетни гасови који се направе касније, у производњи млека и меса или приликом прављења ђубрива. Код аутомобила се пак рачуна само оно што избаце из ауспуха, а не и штетни гасови у фабричким халама аутомобилских концерна или они који се ослободе приликом градње и одржавања путева.
Према овој рачуници, у Немачкој саобраћај чини 19 одсто емисије штетних гасова, а пробавни тракт краве око три одсто.
О усвајању првог Закона о клими у Европској унији прочитајте ОВДЕ.
Преузмите андроид апликацију.