Novo istraživanje povezalo je kasniji odlazak na spavanje sa povećanim rizikom od gojaznosti kod dece mlađe od šest godina, ali istraživači kažu da roditelji ne bi trebalo da teraju decu da odu ranije u krevet.
Umesto toga, roditelji bi trebalo da se usredsrede na to da svoje dete drže u redu u pogledu vremena obroka i vremena za spavanje, rekao je dr Klod Markus, profesor pedijatrije na Institutu Karolinska u Švedskoj koji je vodio studiju, koja je objavljena u časopisu „Pediatrics“.
Studija, koja je deo veće studije o gojaznosti, fokusirala se na 107 dece u Švedskoj.
Naučnici su pratili težinu, visinu i obim struka dece od prve do šeste godine života. Sva deca su bila približno iste veličine na početku studije.
Najkasnije do 21 čas u krpama
Njihov san je praćen sedam uzastopnih dana jednom godišnje tokom studije pomoću uređaja na ruci deteta. Istraživači su otkrili da su deca koja su često išla u krevet kasno, posle 21 sat, do kraja studije imala veći obim struka i veći indeks telesne mase.
„Taj kasni odlazak na spavanje je bio faktor koji se istakao. Bio je povezan sa povećanom težinom“, rekao je Markus.
„Ali ono što vidimo je samo veza. Ako stavite dete u krevet ranije – da li će to nešto promeniti? To je nešto što ne znamo.“
Više faktora koji odražavaju nezdrav način života
Markus kaže da bi kasno odlazak u krevet posle 21 sat mogao da bude pokazatelj generalno nezdravog načina života koji dovodi do povećanja telesne težine, a ne da kasno odlazak u krevet direktno uzrokuje debljanje.
„Moja lična pretpostavka je da je to više znak neurednog života“, kaže on.
Komentarišući studiju, pedijatrijski endokrinolozi Nicole Glaser i Dennis Stine iz „UC Davis Health“ u Sakramentu kažu da gojaznost i kasno spavanje mogu biti rezultat drugih uticaja kao što su previše vremena provedenog pred ekranima, nedostatak fizičke aktivnosti ili manje angažovanja oko zdravog života. porodične navike.
Ali takođe je moguće da postoji fizička veza jer neki delovi mozga uključeni u regulisanje ciklusa spavanja i budnosti upravljaju ishranom.
Ranija istraživanja su otkrila da je kraći san povezan sa većom šansom za gojaznost u detinjstvu.
Preuzmite android aplikaciju.