Почетна > Свет
Свет

Да ли су археолози на трагу Клеопатрине гробнице?

Тунел откривен испод једног египатског храма може нас довести до Клеопатрине гробнице, верују археолози.
Фото: Unsplash/Spencer Davis

Кетлин Мартинез, археолог са Универзитета Санто Доминго, трага за изгубљеном Клеопатрином гробницом скоро 20 година. Сада верује да је направила кључни искорак. Мартинезова и њен тим открили су тунел од 1.305 метара, који се налази 13 метара испод земље, недавно је објавило египатско Министарство за туризам и антиквитете, а стручњаци за архитектонски дизајн назвали су откриће – инжењерским чудом.

„Ископавање је пружило увид у огроман верски центар са три светилишта, светим језером, више од 1.500 предмета, бистама, статуама, златним предметима, огромном збирком новчића који приказују Александра Великог, Клеопатру и Птоломеје“, рекла је Мартинезова за Си-Ен-Ен.

„Најинтересантније откриће је комплекс тунела који воде до Средоземног мора и потопљених још неистражених структура“, додала је она.

Истраживање ових подводних структура биће следећа фаза њене потраге за изгубљеном гробницом египатске краљице – а то је путовање које је за њу почело 2005. године.

„Дивим се Клеопатри као историјском лику. Била је жртва пропаганде Римљана, са циљем да се поквари њен имиџ“, рекла је Мартинезова.

„Била је образована жена, вероватно прва која је формално подучавана у Музеју у Александрији, центру културе свог времена“, каже Мартинезова, која је истакла да се диви Клеопатри као студенткињи, али и као особи која је говорила неколико језика, била филозоф а и мајка.

Када је њен партнер, римски генерал Марко Антоније, умро на њеним рукама 30. пре нове ере, Клеопатра је убрзо потом себи одузела живот дозволивши да је змија угризе, према популарном веровању. Тај тренутак је овековечен у уметности и књижевности – али, више од два миленијума касније, мало се зна о томе где су заправо њихови остаци.

Низ трагова навело је Мартинезову да верује да би се Клеопатрина гробница могла налазити у Озирисовом храму у разрушеном граду Тапозирис Магна, на северу Египта, где се река Нил улива у Средоземно море.

Како објашњава, Клеопатра се у своје време сматрала људском инкарнацијом богиње Изиде, пошто се Антоније сматрао оличењем бога Орисиса, Изидиног мужа.

Надање открићу из снова

Мартинезова зато верује да је Клеопатра можда одлучила да сахрани свог мужа у храму како би све било у складу са овим митом. Од свих 20 храмова око Александрије које је проучавала, каже да ниједно друго место, структура или храма, немају тако савршену комбинацију услова за то – као храм Тапозирис Магна.

Године 2004. Мартинезова је своју теорију предочила Захију Хавасу, египатском археологу који је тада био египатски министар за антиквитете. Њен пројекат је одобрен годину дана касније.

И након година потраге, Мартинез осећа да се приближава открићу из снова. Досадашња ископавања су открила да је храм био посвећен Изиди – за шта Мартинезова верује да је још један знак да се изгубљена гробница налази у близини.

Према саопштењу Министарства туризма и антиквитета, египатска обала је вековима била под утицајем земљотреса, због чега су се делови Тапосирис Магне урушили и потонули под таласима.

Иако је „прерано за сазнање о томе знати куда воде ови тунели“, Мартинезова сматра да ће, ако воде до Клеопатре, то бити најважније откриће века.

Na današnji dan, 11. novembar

Преузмите андроид апликацију.