Početna > Život i stil
Život i stil

Da li ste sigurni da pravilno perete zube?

Nepravilno pranje zuba može dovesti do karijesa i bolesti desni, a samim tim i do mnogo češćih poseta stomatologu.
Foto: Pixabay/kropekk_pl

Iako mislimo da ne može biti jednostavnije, čini se da mnogi od nas prave mnogo grešaka dok peru zube.

Ovo su neki od najčešćih pogrešnih poteza:

Vreme pranja

Ako konzumirate kiselu hranu i piću; kao što su tost, kafa i citrusi, trebalo bi da izbegavate pranje zuba najmanje 30 minuta nakon jela. Kada ujutru perete zube, ubrzavate proizvodnju pljuvačke koja pomaže da se hrana razgradi i tako ubije štetne bakterije u ustima.

Kako perete zube?

Način na koji držite četkicu za zube pokazao se veoma važnim za efikasno pranje zuba. Četkica se mora držati pod uglom od 45 stepeni tako da polovina četkice leži na desni, a polovina na zubima, sa čekinjama uvek okrenutim prema desni.

Zatim treba da operete zube kratkim kružnim pokretima i laganim pritiskom.

Pritisak

Možda mislite da će zbog većeg pritiska prilikom pranja zubi zablistati, ali to nije slučaj. Previše četkanja ili prerano pranje nakon kisele hrane, može oštetiti zube. Iako može izgledati kao da duboko perete zube, zapravo možete istanjiti zubnu gleđ i iritirati desni.

Pranje jezika

Ovo je nešto što mnogi zanemaruju ili čine pogrešno. Loš jutarnji zadah može doći iz zuba ili iz bilo kog dela usta, tako da treba da operete jezik svaki put kada perete zube, i to pokretima napred-nazad, pa samo isperite usta vodom.

Ali i ovde treba paziti da se ne trlja nasilno da se ne ošteti koža jezika.

Menjane četkice

Četkicu treba menjati svaka dva meseca. Ako je koristite mnogo duže od toga, dlačice će početi da se troše i neće biti tako efikasne u uklanjanju plaka. Kada previše plaka i ostataka ostane u vašim ustima, povećava se rizik od karijesa i bolesti desni.

Napravite sami: Pasta za zube sa pomorandžom i pepermintom

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake