Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли сте некад осетили последице Jet lag-а? Ево како се изборити са овим стањем

Волите далека путовања, али често осетите последице различитих временских зона? Ево како то лакше да пребродите и уживате у свом путовању.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Jet lag је стање које се јавља када путујемо кроз више временских зона. А као последица тога долази до поремећаја унутрашњег биолошког сата, тј.циркадијалног ритма, па тако утиче на спавање, температуру тела и лучење хормона. Пошто имамо свој циркадијални ритам на који смо навикли, када променимо временску зону, наш организам не може одмах да се прилагоди, те тада долази до тода да испољавамо симптоме тзв.

Како да препознамо симптоме?

Типични симптоми јet lag-а укључују:

-умор и исцрпљеност

-проблеме са спавањем

-проблеме са концентрацијом

-главобољу

-промене у апетиту

-раздражљивост.

Да би лакше пребродили ове тегобе, припремите се на време

1. Прилагодите време спавања пре путовања

Неколико дана пре него што путујете, покушајте да постепено мењате време када идете на спавање и будите се. На тај начин ћете се лакше ускладити са временском зоном одредишта. На пример, ако идете на путовање према временској зони која је унапред (источно), почните да се будите раније и идите на спавање раније. Ако путујете према временској зони која је уназад (запад), померите своје време за спавање касније.

2. Изложите се природној светлости

Сунчева светлост је један од најважнијих фактора који утиче на циркадијални ритам. Када стигнете на ново одредиште, трудите се да проводите што више времена напољу у природном светлу, посебно у јутарњим сатима. Ово помаже да ваш унутрашњи сат буде у складу са новим временским условима.

Ако путујете на исток: Покушајте да избегавате светлост током поподнева и навече, јер вам светлост може отежати спавање.
Ако путујете на запад: Уживајте у поподневној светлости како бисте олакшали померање спавања на касније.

3. Спавајте на путу, ако је могуће

Ако лет траје током ноћи, покушајте да спавате што је више могуће на авиону, како бисте се припремили за ноћ у новој временској зони. Нека вас удобност у авиону подстакне да заспите (користите маску за очи, слушалице за смањење буке и удобан јастук).

4. Избегавајте кофеин и алкохол

Кофеин и алкохол могу пореметити сан, тако да их је најбоље избегавати током путовања и одмах након доласка. Кофеин може повећати вашу будност, док алкохол може ометати дубоки сан.

5. Прилагодите спавање чим стигнете

Покушајте да се чим стигнете на одредиште прилагодите новој временској зони. Ако је време за спавање у новој зони, трудите се да не спавате превише током дана. Ако је превише рано за спавање, издржите неколико сати и онда идите на спавање у складу са новим временом.

6. Хидрирајте се

Дехидрација може погоршати симптоме јet lag-а. Пијте довољно воде током лета и након доласка на одредиште како бисте остали хидрирани и олакшали прилагођавање.

7. Мелатонин

Мелатонин је хормон који помаже у регулацији циклуса спавања и буђења. Неки људи користе мелатонин као додатак како би лакше прешли из једне временске зоне у другу, али важно је да се посаветујете са лекаром пре него што га почнете користити, како бисте сазнали који је прави тренутак за узимање и дозирање.

8. Постепено прилагођавање
Ако не можете да се потпуно прилагодите пре пута, немојте се обесхрабрити. Дајте себи неколико дана да се прилагодите и будите стрпљиви. Током тих дана, трудите се да пратите нове ритмове спавања и будности.

Комбиновањем ових савета, можете побољшати квалитет свог сна и смањити симптоме јet lag-а. Колико брзо ћете се прилагодити зависи од разлике у временским зонама, али већина људи се може потпуно прилагодити за неколико дана.

Ko je srećniji, vlasnik ili ljubimac?

Преузмите андроид апликацију.